Zobrazit panel

Zakynthos - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Zakynthos - Řecko


Ostrov Zakynthos - Doprava na Zakynthos - Pláž ztroskotání - Navagio - Hlavní město Zakynthos - Agios Sostis - Alikes a Alikanas - Argassi - Kalamaki - Laganas - Vassiliki

Ostrov Zakynthos

Ostrov Zakynthos

Ostrov Zakynthos, místními starousedlíky někdy přezdívaný Zante, je jednou z nejoblíbenějších řeckých dovolenkových destinací. Zakynthos je s rozlohou 410km2 třetím největším ostrovem v Jónském moři a jeho pobřeží dosahuje délky 123 kilometrů. Rozměry Zakynthu jsou přibližne 20 x 40 kilometrů. Vnitrozemí ostrova Zakynthos je velice rozmanité. V jeho východní a jížní části najdete úrodné roviny, zatímco v jeho západní část je poměrně hornatá a pobřeží je plné strmých útesů a skalisek. Nejvyšší hora ostrova dosahuje výšky 758 m.n.m. Díky příjemnému středomořskému klimatu a dostatku srážek během zimních měsíců je Zakynthos velice úrodnou oblastí. Mezi nejčastěji pěstované komodity patří olivy, ze kterých se dělá výborný olivový olej, vinná réva, citrusy a rybíz. Rybíz ze Zakynthosu se však pramálo podobá tomu co známe v České republice. Tomu místnímu se také říká "Korintské víno". Málokdy se jí čerstvý, ale spíše se nasuší a přidává do různých zákusků a dortů. Vzdáleně by se dal přirovnat, k nám více známým, rozinkám. Vyjímečně se plody tohoto ovoce používají při výrobě dezertního vína.

Kareta obrovská - Zakynthos

Hlavním zdrojem příjmů pro ostrovany je turistický ruch. Ten se soustřeďuje na východní část ostrova, kde najdete ty nejpopulárnější střediska a většinu oblíbených pláží. Západ ostrova je kvůli své hornatosti a nedostatku pláží, stále poměrně nedotčeným a klidným místem. Pokud tedy budete mít dost návalů lidí na plážích, můžete se vydat na západ ostrova na turistickou tůru, během které pravděpodobně nikoho nepotkáte. Jedním z nejrušnějších středisek na Zakynthosu je městečko Laganas. Zdejší 10 kilometrů dlouhá písečná pláž je také místem kladení vajec jedinečného mořského živočicha: Karety obrovské. Tato až jeden metr dlouhá želva s váhou přes 100 kg se každoročně vrací na pláž v Laganasu, aby zde nakladla snůšku vajec. Kvůli ochraně ohrožené karety jsou v době snůšky vajec na pláži zavedena přísná bezpečnostní opatření a některé části pláže bývají uzavřené pro veřejnost. Vajíčka Karety většinou kladou v období prvních týdnů měsíce června. I tak, ale přílišný cestovní ruch v oblasti želvám nepřispívá a ty jsou na pokraji vyhubení. V okolí ostrova Zakynthos žije i další vzácný živočich: Středomořský tuleň, který obývá malý ostrůvek Pelouzo kousek od pobřeží Zakynthosu. Setkání s tuleněm je však velice vzácné a měli by jste obrovské štěstí pokud na něj během potápění narazíte.

Kromě jedinečného podmořského života Zakynthos svým návštěvníkům nabízí i dostatek památek. Ostrov byl osídlen již v dobách paleolitu a po tisíci letech lidského působení na ostrově se zachovalo několik pozoruhodných staveb a archeologických nalezišť. Na ostrově Zakynthos je k vidění i několik pravoslavných kostelů, řada z nich se vzácnými náboženskými ikonami. Jestliže raději poznáváte přírodní krásy, na ostrově Zakynthos najdete tajemné jeskyně a také nejhlubší mořský příkop ve Středozemním moři hluboký až 5.000 metrů.

Letiště Zakynthos International Airport - Dionysios Solomos

Doprava na Zakynthos

Většina návštěvníků na ostrov Zakynthos docestuje letadlem. Letiště Zakynthos International Airport - Dionysios Solomos, najdete kousek od vesničky Kalamaki, asi 20 minut jízdy od hlavního města ostrova Zakynthu. Zajímavostí je, že sem letadla mohou příletat pouze v průběhu denních hodin. V noci totiž vylézají na břeh vzácné želvy Karety obrovské a hluk přístávajících strojů by je příliš rušil. Naštěstí pro české turisty jsou v letní sezóně na Zakynthos vypravované i přímé lety z České republiky. Kromě vzdušné cesty se můžete na ostrov dostat i trajektem po moři. Až 8 trajektů denně spojuje město Zakynthos a přístavem Kyllini na řecké pevnině. Kromě toho z městečka Agios Nikolaos na severu ostrova jezdí v letní sezóně trajekty na ostrov Kefalonie. Jediná mezinárodní trajektová linka odjíždí z města Zakynthos do italského Brindisi.

Pláž ztroskotání - Navagio

Pláž Navagio - Zakynthos

Pláž Navagio je nejznámější část celého ostrova Zakynthos. Není divu, že obrázek tohoto až nadpozemsky působícího místa, najdete v každé brožurce o Zakynthu a také v řadě propagačních materiálů o Řecku. Existují dvě možnosti jak pláž poznat. První z nich je vyhlídkový můstek na útesu nad pláží Navagio. Odtud budete mít krásný výhled na celou zátoku, pláž i vrak, který na ní leží. Jelikož je pláž obklopena strmými útesy je jedinou možností jak se na ni dostat lodní přeprava a ta je právě druhým způsobem poznání pláže. Na Navagio odjíží téměř ze všech turistikcých letovisek na ostrově výletní lodě a nebo si můžete pronajmout malou bárku jen pro Vás a Vaše přátele, která Vás na pláž ztroskotání zaveze. Musíte však počítat s tím, že osobní návštěva na pláži Navagio může být zcela odlišná od romantických představ utvořených na základě fotografií z katalogu. V sezóně je zátoka plná lodí a na pláži nebývá k hnutí. Vrak pirátské lodi, který dal zátoce jméno je starou zrezivělou konstrukcí lodě ztroskotané na začátku 80. let. Nečekejte tedy starobylý pirátský vrak plný pokladů ze zlata a drahokamů. Jediné co piráti převáželi byly pašované cigarety a alkohol.

Hlavní město Zakynthos

Hlavní město Zakynthos

Město Zakynthos je hlavním městem ostrova a zároveň jeho nejdůležitějším přístavem. Kromě velkých lodí s turisty můžete v přístavu vidět i menší rybářské lodě, které každý den zásobují obyvatele Zakynthu čertvými rybami a plody moře. Dnes již vůbec nepoznáte, že celé město Zakynthos bylo v roce 1953 značně poničeno zemětřesením. Naštěstí se lidé rozhodli město znovu vybudovat v jeho původní podobě. Ulice tak lemují domky, které vypadají o staletí starší než ve skutečnosti jsou a také zde naleznete několik malebných kostelů. Patronem města je svatý Dionýsios a v jeho kostele můžete spatřit několik vzácných obrazů a soch, které přežily zěmětřesení. Za kostelem je vybudované muzeum s artefakty z dnes již neexistujícího kláštera Strofades. Ten byl kdysi domovem patrona Zakynthu, svatého Dionýsia.

Kopcům okolo města Zakynthos dominuje stará benátská pevnost - Kastro (Castro). Ta se nachází asi 2,5 kilometru daleko za městem a je obklopena řadou taveren a restaurací s krásným výhledem na celé město, jeho přístav a okolí. Ve městě a hlavně kolem přístavu je k dispozici pestrý výběr z taveren s typickou řeckou kuchyní, restaurací s menu upraveným podle západoevropského stylu a útulných kaváren. Noční život v Zakynthu se odehrává v bezpočtu barů a klubů, z nichž řada zavírá až za ranního rozbřesku. Kromě toho jsou starobyle vypadající úzké uličky města plné obchůdků se suvenýry a plážovým vybavením.

Turistická letoviska na ostrově Zakynthos

Letivisko Agios Sostis - Zakynthos

Agios Sostis

Agios Sostis je klidnější letovisko nedaleko mnohem známějšího střediska Laganas. Oproti Laganasu najdete v Agios Sostis užší, ale pořád pěknou písečnou pláž s výborným vstupem do vody. Nedaleko pobřeží se nachází malý ostrůvek, kterému místní říkají Cameo. Cameo je název baru a klubu, který se na ostrůvku nachází. S pevninou je Cameo spojen dřevěným mostíkem a pokud si budete chtí poležet na zdejší oblázkové pláži musíte počítat se vstupným. Za částku zaplacenou u vstupu poté máte volnou konzumaci jakéhokoliv pití na plážovém baru. Kromě vyhlášeného módního baru na ostrůvku Cameo se v letovisku Agios Sostis nachází dostatek jiných taveren, restaurací a barů.

Alikes a Alikanas

Letovisko Alikes - Zakynthos

Přímořská letoviska Alikes a Alikanas najdete na severu ostrova Zakynthos asi 20 kilometrů daleko od hlavního města. Obě střediska jsou v současnosti již prakticky propojena a mají společnou rozlehlou písčitou pláž. Ta má pozvolný vstup do vody vhodný i pro menší návštěvníky Zakynthu. I když mají obě letoviska širokou nabídku tavaren, restaurací a barů, v Alikes je přece jenom o něco rušněji a také noční život zde má větší grády. Pokud tedy hledáte spíše klid a méně lidí vyberte si z těchto dvou středisek Alikanas. Kromě polehávání na horkém písku můžete navštívit i místní středisko vodních sportů a vyzkoušet některou z mnoha vodních atrakcí. Okolí letoviska je plné olivových hájů, vhodných k odpočinku ve stínu a nebo krátké procházce.

Argassi - Zakynthos

Argassi

Argassi je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších prázdninových letovisek na ostrově Zakynthos. Jeho obrovskou předností je malebná pláž, která i přes menší rozměry patří k nejlepším na ostrově. Její povrch je stejně jako na většině ostatních ostrovních plážích tvořen jemným pískem a vstup do vody je zde pozvolný což usnadní koupání všem návštěvníkům Argassi. Na pláži jsou samozřejmě taverny, rychlá občerstvení a dostatek atrakcí nejen pro děti, přesně jak se sluší na rušné a oblíbené letovisko. Kromě příjemné pláže a křišťálových vod Jónského moře si můžete v Argassi prohlédnout i několik památek z dob antiky, ale i středověku.

Kalamaki

Pláž v letovisku Kalamakii - Zakynthos

Přímořské letovisko Kalamaki patří k těm klidnějším na ostrově Zakynthos. Pokud tedy dáváte přednost klidnějším místům před městečky s bujarým, nejen nočním, životem, bude Kalamaki to pravé pro Vás. Ostatně většímu rozvoji střediska brání i fakt, že mísntí pláž si vybrali vzácné želvy Karety obrovské jako místo pro kladení vajec. Proto zde především na začátku června, kdy tito tvorové na břeh vylézají nejčastěji, počítejte s omezením pohybu na pláži. Pláž je zde písečná a má mírný vstup do vody. Nemusítě se však bát, že by Kalamaki bylo město zcela bez života. Najdete zde dostatek taveren, restaurací, ale i barů s živou nebo reprodukovanou hudbou. Za rušnější zábavou však musíte vyrazit do nedalekého Laganasu nebo Argassi. Okolí Kalamaki je poměrně hornaté a tak se hodí na procházky spíše pro příznivce horské turistiky.

Pláž v letovisku Laganasi - Zakynthos

Laganas

Prázdninové letovisko Laganas najdete na jihu Zakynthu a je nejnavštěvovanějším místem na ostrově. Obvrovskou devizou Laganasu je téměř 10 kilometrů dlouhá písečná pláž. Při této velikosti se nemusítě bát, že by jste si ani v hlavní sezóně nenašli alespoň malý kousek klidného místa jen pro sebe. Vstup do vody zde není nijak svažitý, ale spíše mělký, jako stvořený pro dětské hrátky. Pláž v Laganas je dalším z mnoha míst na ostrově, kde svoje vajíčka kladou želvy Karety. Kvůli tomu je na pláži potřeba dodržovat přísná bezpečnostní opatření a v době jejich kladení a líhnutí mládať jsou úseky pláže uzavřeny pro veřejnost a také jsou zakázány noční procházky po pláži. Pokud budete stavět hrad z písku a narazíte na snůšku želvích vajec, prosím nedotýkejte se jich a rychle je zase zahrabte.

Nabídka ubytování v Laganas je velice široká a kromě špičkově vybavených hotelových komplexů, zde najdete i skromnější apartmány a studia. Velice oblíbené je i ubytování v malých rodiných penzionech. Po setmění do Laganas přijíždějí i lidé z okolních resortů a tak je zde o zábavu postaráno. Nejen hlavní pobřežní promenádu lemují tradiční řecké taverny, restaurace s nabídkou kontinentálních jídel a občas příliš hlučné bary a noční kluby.

Pláž v letovisku Vassiliki (Banana Beach) - Zakynthos

Vassiliki

Letovisko Vassiliki na jihovýchodě ostrova Zakynthos je pravým rájem pro milovníky klidné relaxační dovolené. Okolí střediska je plné zeleně, tvořené olivovníky a borovicemi, které dodávají středisku pěknou kulisu. V samotném středisku je sice dostatek taveren i restaurací s bohatou nabídkou jídel řecké i evropské kuchyně, ale rušný noční život nečekejte. V okolí střediska Vassiliki je k dispozici několik písečných pláží a je jen na Vás, která se stane během dovolené Vaší nejoblíbenější. Mezi nejznámější z těchto pláží patří Gerakas, Banana Beach a Agios Nikolaos. Každá z pláží má písečný povrch a postupné svažování mořského břehu. Stejně jako jinde na Zakynthu je potřeba počítat s jistými omezeními v době líhně malých želviček druhu Kareta obrovská.