Zobrazit panel

Peloponés - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Peloponés - Řecko


Peloponés - Město Patra - Nafplio - Niforeika - Tolo

Poloostrov Peloponés - Řecko

Peloponés

Poloostrov Peloponés najdete v nejjižnější části pevninského Řecka. Od severu je oddělený uměle vybudovaným korintským kanálem z roku 1893. Rozloha Peloponésu je přibližně 22.000 km2 a na takto velkém území nabízí svým návštěvníkům rozmanitou přírodu i bezpočet starověkých památek. Vnitrozemí Peloponésu je poměrně hornaté s nejvyšším vrcholem Taugetus (2.344 m.n.m.). Z něj podle pověsti shazovali starověcí Sparťané slabé děti a všechny dospělé, kteří se provinili proti přísnému vojenskému řádu městského státu Sparta. Krom Rozvalin Sparty si můžete na Peloponésu prohlédnout i mnohem známější Mykény s jejich pověstnou Lví branou. Tímto však výčet památek na Peloponésu nekončí. K vidění je zde také starověká Olympia, rodiště olympijských her. Peloponés je tak ideálním místem, kde lze zkombinovat pobyt u moře s poznáváním starověkých řeckých dějin a kultury.

Pobřežní oblasti Peloponésu jsou poměrně nížinaté a plné úrodných údolí. Pláže zde jsou převážně písečné, i když občas se objeví i úsek s kamínky nebo většími oblázky. Délka pobřeží je však dostatečná a tak si můžete vybrat, zda strávíte svoji dovolenou v rušném letním letovisku nebo si raději vyberete pobyt v ospalé rybářské vesničce. Pokud si budete chtít odpočinout od nicnedělání na pláži, můžete vyrazit do vnitrozemí Peloponésu, kde najdete opuštěné horské vesničky, jejichž obyvatelé žijí, jako kdyby se psal rok 1900. Tyto výpravy do horských oblastí Řecka bývají balzámem na duši a skvělou příležitostí jak poznat pravou řeckou kulturu a ochutnat typické řecké jídlo.

Město Patra (Patras) - Peloponés - Řecko

Město Patra

Město Patra (Patras) najdete v achájské oblasti peloponéského poloostrova. V současnosti je Patra považována za hlavní město Peloponésu a zároveň slouží jako rušný námořní přístav. Z přístavu v Patře pravidelně odjíždějí trajekty i rychlostní lodě na jónské ostrovy a některé linky míří i do nedaleké Itálie. Město Patra má bohatou, téměř 3000 let starou, historii, ale díky jejímu totálnímu zničení během obléhání osmanskými Turky nemá svým návštěvníkům víceméně co nabídnout. Proto je Patra pro většinu cestovatelů jen důležitým dopravním uzlem, kde přestoupí na svůj trajekt, aniž by se ve městě déle zdrželi. To by mělo změnit ambiciózní archeologické muzeum mapující historii Acháje od mykénských dob přes helénistické období až po římskou nadvládu. V současnosti se expozice připravují a nové moderní muzeum by mělo být otevřeno ke konci roku 2010.

Most Rion Antirion - Patra - Peloponés - Řecko

Pokud máte rádi technické památky, nedaleko Patra najdete jeden ze dvou mostů spojující pevninské Řecko s Peloponésem: most Rion Antirion. Ten je pojmenován podle dvou měst, které spojuje a v době svého otevření v roce 2004 byl se svojí délkou 2.880 metrů jedním z největších visutých mostů na světě. Pokud však v Patře budete trávit nějaký čas, nenechte si ujít výšlap k pevnosti Kastro nad městem. Pevnost stojí na základech římské stavby z 5. století, ale její současná podoba je výsledkem častých přestaveb v průběhu následujících staletí. Po výstupu na kopec s pevností budete odměněni krásným výhledem na Patru a ostrovy Zakynthos a Kefalonie.

Turistická letoviska na poloostrově Peloponés v Řecku

Nafplio - Peloponés - Řecko

Nafplio

Málokoho by napadlo, že městečko Nafplio (Napflio) bylo kdysi hlavním městem Řecka. Stalo se tak krátce po získání nezávislosti a status hlavního města si Nafplio udrželo v letech 1829-1834, poté byly za hlavní město Řecka ustanoveny Athény. Městečko Nafplio bylo již v době bronzové důležitým přístavem, kterým je ostatně dodnes. Podle mnohých cestovatelů je Nafplio nejkrásnějším a nejromantičtějším městem v Řecku. Nad úzkými historickými uličkami se tyčí stará benátská pevnost Palamidi (největší stavba svého druhu vůbec) a kolem přístavu je bezpočet stylových kaváren a taveren. Dnes je Nafplio oblíbeným stylovým letoviskem, kam míří v létě zástupy lidí. Prodloužený víkend v Nafplio je nepsanou společenskou povinností pro každého Athéňana. Kouzlo tohoto města však objevují i turisté z celého světa a tak zde bývá poměrně rušno a přeplněno. Jediná městská pláž se jmenuje Arvanitia a v létě na ní nebývá k hnutí. Povrch pláže je oblázkový a moře je průzračně čisté.

Letovisko Niforeika - Peloponés - Řecko

Niforeika

Letovisko Niforeika najdete na severozápadním pobřeží poloostrova Peloponés. Jedná se o klidné přímořské středisko s téměř až rodinnou atmosférou. Pokud tedy hledáte na dovolené bujaré noční zábavy, vydejte se raději někam jinam. I když je v městečku Niforeika dostatek taveren, restaurací i barů, zdejší atmosféra je spíše klidnější a večerní zábava probíhá kultivovaně nad sklenkou dobrého místního vína. Pláž v tomto středisku byla právem opakovaně oceněna Modrou vlajkou za čistotu. Povrch pláže je tvořen jemným pískem a vstup do vody je opravdu velmi pozvolný což ocení především neplavci. Obrovskou výhodou pláže je její rozlehlost. I v nejvyšší sezóně nebývá přeplněná a tak nemusíte bojovat o každý kousek místa pro svůj ručník. Díky své poloze je Niforeika výborným výchozím bodem pro poznávání památek na Peloponésu.

Letovisko Tolo - Peloponés - Řecko

Tolo

Tolo je bezpochyby nejoblíbenějším letoviskem na Peloponésu. Najdete jej na východě poloostrova v argolském zálivu. Kromě blízké polohy k řadě místních pamětihodností lákají do Tola návštěvníky především zdejší pláže. Těch v Tolu najdete hned několik a vybrat si můžete, zda budete lenošit na pláži oblázkové či písečné. Vstup do vody je zde více než pozvolný, spíše se zde kolem břehu vyskytuje rozsáhlá mělčina, takže své děti můžete nechat dovádět v mořské vodě, aniž byste se museli bát o jejich bezpečnost. I proto je Tolo hodně vyhledávané rodinami s menšími dětmi. Kromě nich sem často míří i mladí návštěvnící, které sem naopak láká rušný noční život v řadě barů a nočních klubů. Přes den si můžete vybírat z obrovské nabídky taveren a restaurací. Pokud zatoužíte po trošce pohybu, vyrazte na pěší výlet do okolí Tola a nebo zkuste jednu z mnoha atrakcí v místním středisku vodních sportů.