Zobrazit panel

Samos - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Samos - Řecko


Ostrov Samos - Oblast Héraion - Pevnost Pythagoreion - Hlavní město Samos - Váthy - Balos - Ireon - Karlovassi - Kokkari

Průzračné vody ostrova Samos

Ostrov Samos

Ostrov Samos se nachází v severní části Egejského moře, pouhý kilometr a půl od tureckého pobřeží. Rozloha Samu je 478km2 a jeho rozměry jsou 43 kilometrů na délu a 13 kilometrů na šířku. Se svými téměř 34.000 stálými obyvateli se jedná o devátý nejlidnatější řecký ostrov. Z velké části je Samos poměrně hornatý, ale nachází se zde i rozlehlá údolí a nížiny. Nejvyšší vrchol ostrova je hora Kerkis s výškou 1.434 metrů nad mořem. Nejdůležitější plodinou je na Samu vinná réva, z které se vyrábí v celém Řecku vyhlášené víno a jeho výrobě se dodnes věnuje velká část obyvatel ostrova. O kvalitě vína vypovídá i fakt, že Samos je dodavatelem této komodity pro stát Vatikán. Ten toto víno používá jako mešní během bohoslužeb v chrámu svatého Petra. Kromě vína se na ostrově pěstují také olivy, citrusy, fíky a mandle. Významný je i místní vývoz medu. Počasí na ostrově Samos je typicky středomořské s mírnými zimami a horkými léty prakticky beze srážek.

V minulosti byl Samos důležitým centrem obchodu, ale i vzdělanosti. Podle starořeckých pověstí se na tomto ostrově narodila bohyně Héra, budoucí manželka vládce bohů Dia. Chrám Héraion zasvěcený této bohyni byl ve své době jedním z největších v Řecku a dnes je jednou z mnoha památek UNESCO. Druhou památkou UNESCO na ostrově Samos je antická pevnost Pythagoreion. Ta byla pojmenována po místním slavném rodákovi: Pythagorovi ze Samu. Ten patřil k výzanmným matematikům své doby a dodnes se všechny děti ve školách na celém světě učí slavnou větu o trojúhelníku pojmenovanou právě po tomto antickém mysliteli. Krom Pythagora se na Samu narodil i filozof Aristarchos. Ten jako první zastával teorii, že Země obihá kolem Slunce. Aby těch filozofů nebylo na Samu málo narodil se zde ještě Epikúros (Epikurus, Epikur) tvúrce atomistické metafyzika a úporný zastánce bujarého života, neboť nejen duševní stravou je člověk živ. Posledním známým antickým rodákem z ostrova Samos je Ezop. Toho si všichni pomatujeme díky bajkám, které jsou i dnes po staletích od svého vzniku stále aktuální a trefné.

Oblast Héraion

Héraion

Héraion je název pro oblast na jihu ostrova Samos. Kdysi zde stával náboženský okrsek zasvěcený bohyni Héře. První chrám v Héraion byl postaven asi 800 let př.n.l. Jmenoval se Hekatompedos a byl dlouhý 30 metrů. Tato stavba však přestala brzo dostačovat a tak bylo rozhodnuto o stavbě nového důstojnějšího svatostánku kousek od toho původního. Projektu se ujali architekti Rhoikos a Theodoros. Nová stavba byla dokončena asi v roce 550 př.n.l. a jednalo se o opravdu impozantní soubor staveb. Dnes se tento chrám považuje za důležitý přechod od dórského k jónskému stylu architektury. Bohužel celá stavba vydržela na svém místě pouhých deset let, než byla celá rozbořena ničivým zemětřesením.

Okamžitě se začalo se stavbou ještě většího a velkolepějšího chrámu jehož stavba pokračovala až do doby, kdy Římané ovládli Samos. Půdorys tohoto chrámu je největší známý v celém Řecku. Když bylo v 5. století n.l. zakázáno uctívat antická božstva, posloužila celá budova jako vhodný zdroj stavebního materiálu pro domy obyvatel ostrova Samos. Nejvýznamější dochovanou částí tohoto chrámu se stala obrovská socha znázorňující stojící mladého muže. Těmto sochám mladíků se říká Kúros (Kouros) a ta ze Samu je největší nalezená na řeckém území. Dnes si ji můžete prohlédnout v Archeologickém muzeu na ostrově. Celý chrámový okrsek Héraion byl v roce 1992 zapsán na seznam památek UNESCO.

Pevnost Pythagoreion (Pythagorion) - Samos

Pevnost Pythagoreion (Pythagorion)

Pythagoreion jsou pozůstatky kdysi mocné antické pevnosti. V antice v těchto místech stávalo hlavní město ostrova Samos a tak je celá lokalita velmi bohatá na antické nálezy. Nejznámější částí Pythagoreionu je tunel Eupalinos. Ten byl postaven v 6. století př.n.l. a sloužil jako akvadukt přivádějící do města vodu. Je dlouhý 1.036 metrů a jeho autorem je inženýr Eupalinos z Megary, po kterém také dostala stavba své nynější jméno. Oba vchody do tunelu byly umně zamaskované a tak žádný nepřítel nikdy nepřišel na to jak zastavit přívod vody do obléhaného města. Dnes je tunel zpřístupněný pro veřejnost a stal se oblíbenou atrakcí. Stejně jako Héraion byl Pythagoreion zapsán v roce 1992 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Hlavní město Samos - Váthy

Hlavní město ostrova Samos

Hlavní město ostrova Samos najdete na jeho severovýchodním pobřeží a slouží zároveň jako nejdůležitější přístav na Samu. Město se pomyslně dělí na dvě části. Té starší, historické, se říká Váthy. Je tvořena malebnými domky převážně z 19. století. Tyto domky jsou často obložené červenými dlaždicemi a zasazené v příkrém svahu. Moderní část města se jmenuje Samos, stejně jako celý ostrov. V této moderní části města najdete nespočet taveren, kaváren, ale i nočních klubů, které často zavírají zároveň s východem slunce. Samos jako správné hlavní město nabízí dostatek obchůdků se suvenýry, stejně jako obchody s potravinami. Pokud zde budete během své dovolené ubytováni, můžete se těšit na dvě městské pláže: Roditzes a Gagu. Obě jsou oblázkové s tyrkysově průzračným mořem.

Milovníky historie zaručeně uspokojí místní archeologické muzeum. To vystavuje řadu artefaktů nalezených na ostrově, především v lokalitách Pythagoreion a Héreion. Zlatým hřebem muzea je 5,5 metrů vysoká socha zobrazující mladého muže, tzv. Kúros. Ta byla objevena ve chrámu bohyně Héry a dodnes je největší sochou svého druhu na světě.

Turistická letoviska na ostrově Samos

Jedna z klidných pláží u letoviska Balos na ostrově Samos

Balos

Balos je klidné malé letovisko jako stvořené pro relaxační dovolenou. I když zde naleznete dostatek taveren a restaurací nečekejte příliš bujarý noční život. Ubytování je v Balosu převážně zajištěno v menších apartmánových domech, velké hotelové komplexy se tomuto středisku stále vyhýbají. Balos nabízí svým návštěvníkům pěknou, půl kilometru dlouhou oblázkovou pláž. Ta nebývá ani v nejvyšší sezóně přeplněná a dá se na ni najít klidný kousek místa. Pokud preferujete písečný podklad zajděte si na nedalekou pláž Psili Ammos. U té je však potřeba počítat s výskytem naturistů, kterým nemusejí být oblečení plavci vždy po chuti.

Klidná a nejpěknější pláž v letovisku Ireon na Samosu - Pláž Pappa Beach

Ireon

Vesnička Ireon je spíše než letním letoviskem malou ospalou rybářskou osadou. Ke koupání je k dispozici písečná pláž s oblázky, místy rozdělená do malých zátok. V Ireonu najdete pár taveren a obchůdky se základními potřebami. Nesporným plusem tohoto střediska je umístění blízko dvou UNESCO památek na ostrově Samos: Pythagoreionu a Héraionu. Nejkrásnější pláž s občerstvením v letovisku Ireon je malá pláž Pappa Beach s kaskádovitým terénem a tavernami s výhledem na moře.

Karlovassi

Karlovassi - Samos

Karlovassi se řadí mezi oblíbená a hojně navštěvovaná letoviska na Samu. Najdete jej na severozápadním pobřeží ostrova, obklopené kopci s hustým porostem borovic a olivovníků. Právě okolí Karlovassi je oblíbeným cílem pro pěší turistiku. Pokud se vydáte na některý z okolních vrcholů, budete odměněni krásným výhledem do krajiny. Pláže v tomto letovisku jsou písečné s velkým podílem oblázků, takže boty na koupání mohou přijít vhod. Na pláži je k dispozici středisko s vodními sporty, mezi kterými nechybí oblíbená jízda na banánu. Nejen v okolí pláže je dostatek kaváren, taveren a restaurací. Jelikož je Karlovassi univerzitním městem, kuchyně je zde značně kosmpolitní a také noční kluby jsou často podle západoevropského stylu. Pokud by jste rádi zajeli na výlet do hlavního města Samos nebo na archeologické lokality v Pythagoreionu a Héraionu, můžete si buď vypůjčit auto nebo skútr či využít služeb veřejných autobusů.

Letovisko Kokkari na ostrově Samos

Kokkari

Kokkari je dalším z rušnějších letovisek na Samu. Nachází se na severním pobřeží ostrova, deset kilometrů daleko od hlavního města Váthy (Samos). Místní pláže jsou často vystaveny silným větrům od moře a tak je Kokkari oblíbeným místem pro vyznavače windsurfingu. Ti se nejčastěji scházejí na hlavní městské oblázkové pláži. Kromě ní je v okolí i několik menších pláží, ukrytých v zátokách a také jedna pláž písečná jménem Lemonakia. V samotném měste Kokkari je k dispozici dostatek ubytování v apartmánech, ale i luxusnějších hotelových zařízeních. Pokud holdujete řecké kuchyni, nabídka tavaren v Kokkari Vás jistě uspokojí. A pokud by jste zatoužili po něčem smaženém nebo pizze, je Vám k dispozici dostatek restaurací kontinentálního stylu. Po setmění začínají ožívat místní kluby a diskotéky, které v případě zájmu návštěvníků zavírají až v brzkých ranních hodinách.

Kromě výše jmenovaných letovisek, najdete na Samu i mnohá další. Společnou mají poklidnou, řecky lenošivou atmosféru a pěkné oblázkové pláže s průzračnou mořskou vodou. Tyto letoviska jsou Kalami, Kerveli, Limnionas, Mesokampos, Mykali, Possidonio, Psili Ammos a Votsalakia.