Zobrazit panel

Kalymnos - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Kalymnos - Řecko


Ostrov Kalymnos - Doprava na Kalymnos - Hlavní město Pothia - Ostrov Telendos - Kantouni, Plati Gialos a Panormos - Myrties, Massouri a Armeos

Ostrov Kalymnos

Ostrov Kalymnos

Kalymnos je jedním z ostrovů v souostroví Dodekanésy. Najdete jej kousek severně od známějšího ostrova Kos, asi 20 kilometrů daleko od tureckého poloostrova Bodrum. Kalymnos je dlouhý 21 kilometrů a jeho průměrná šířka je 13 kilometrů. Celková rozloha ostrova mírně přesahuje 100 km2. Kalymnos se dá stručně charakterizovat jako vyprahlý hornatý ostrov. I přesto zde však najdete několik úrodných údolí, kde místní lidé pěstují olivy, pomeranče a vinou révu. Zemědělská půda zabírá pouhých 18% rozlohy ostrova. Podnebí je na Kalymnosu typicky středomořské. V létě se zde teploty šplhají přes 30°C a s deštěm se prakticky nesetkáte.

Dříve byl hlavním příjmem ostrovanů prodej mořských hub. První zmínka o sběru mořských hub v této oblasti pochází od antického básníka Homéra. Během středověku si Kalymnos vydobyl díky těmto houbám slávu po celém Středomoří a ekonomika ostrova prosperovala. V 80. letech minulého století však přišla tragédie: vody kolem ostrova Kalymnos zasáhla neznámá epidemie, která vyhubila takřka všechny mořské houby. Dnes jsou tak houby ve vodách kolem ostrova spíše vzácností, a ty co se na ostrově prodávají jako suvenýry pro turisty, jsou často dovážené odjinud. Možná i proto jsou jejich ceny tak vysoce přemrštěné. Zajímavým zpestřením pobytu na ostrově je návštěva některé z mnoha továren za zpracování mořských hub.

Výpadek příjmů, který způsobilo zmizení mořských hub se snaží obyvatelé ostrova Kalymnos zaplnit turistickým ruchem. Proto jsou zde lidé úslužní a i za cenu vyšších cen většinou dostanete služby odpovídající kvality. Kalymnos je vysněnou destinací pro všechny příznivce skalního lezení. Díky hornatému vnitrozemí ostrova je zde dostatek skalních stěn, všech možných obtížností a jelikož zde není přebujelá vegetace jsou všechny skály dobře dostupné a nemusíte se prodírat nepropustným porostem. Pokud Vás lezení neláká, ale raději vyrazíte na výšlap do hor, uspokojí Kalymnos i Vás. Na ostrově je dostatek značených turistických tras, ale nic Vám nebrání se vydat mimo ně a prozkoumat ostrov na vlastní pěst.

Pobřeží ostrova je poměrně členité, rozdělené skalisky na menší zátoky převážně s oblázkovými plážemi. Na západním pobřeží ostrova je k dispozici i několik písečných pláží. Díky jejich lákavému povrchu jsou kolem nich vystaveny ty nejrušnější střediska na ostrově a tak v létě bývají poněkud plnější než jejich oblázkové kolegyně mimo centra turistického ruchu. Celkově je však Kalymnos klidnou dovolenkovou destinací, kterou ještě turisté úplně neobjevili a tak je ideálním místem ke strávení dovolené pro všechny cestovatele hledající klidný kousek země bez nekončících návalů cestovatelů.

Doprava na Kalymnos

V roce 2006 bylo na ostrově otevřeno nové moderní letiště, které značně zjednodušilo dopravu na Kalymnos. Jeho název je Kalymnos Island National Airport a bohužel zatím na něj nelétají žádné přímé linky z Evropy. Počet návštěvníků mířících na Kalymnos není tak vysoký, aby se vyplatilo takovou linku provozovat. Pokud však trváte na letecké přepravě je možné na Kalymnos doletět z Athén. Řecký dopravce Olympic Air odtud provozuje každý den jedno spojení a délka letu trvá asi 20 minut. Letiště najdete asi 4 kilometry daleko od hlavního města Pothia. Mnohem častější způsob přepravy na Kalymnos je trajektem. Turisté většinou přiletí na letiště na ostrově Kos, odkud je to trajektem asi hodinu cesty. Kromě trajektu na Kos odjíždějí z Kalymnosu lodě i na ostrovy Rhodos a Samos nebo do hlavního města Řecka, do athénského přístavu Pireus.

Kalymnos - Hlavní město Pothia

Hlavní město Pothia

Pothia je hlavním městem ostrova a také nejdůležitějším přístavem na Kalymnosu. Kdysi to bývalo rušné centrum obchodu s mořskými houbami. Ty dnes nahradili zástupy turistů, pro které Pothia slouží jako místo prvního setkání s ostrovem Kalymnos. Celé město je vystavené na svazích kolem zátoky a vzdáleně tak připomíná starověký amfiteátr. Hlavní městská nákupní třída je ulice Venizelu, kde najdete většinu obchůdků se suvenýry a také dostatek restaurací a taveren. Něco více o historii ostrova se můžete dozvědět v místním archeologickém muzeu. To je umístěné v bývalé rezidenci bohatého obchodníka s houbami, postavené v klasicistním slohu. Je zde několik artefaktů mapujících osídlení ostrova v době kamenné a bronzové. Námořní a etnografické muzeum, umístěné nedaleko, svým návštěvníkům nabízí sbírku řeckých krojů typických pro oblast Dodekanésy a také expozici věnovanou lovu mořských hub. Severně od Pothie, směrem na městeško Chorio se nachází starý joahnitský hrad, který je oblíbeným cílem pro výlety.

Letoviska na ostrově Kalymnos

Ostrov Telendos - Kalymnos

Ostrov Telendos

Telendos je malý ostrůvek kousek od západního pobřeží ostrova Kalymnos. Kdysi oba ostrovy tvořily jeden celek, ale po zemětřesení v roce 554 n.l. je od sebe oddělila kilometr široká mořská úžina. Na ostrůvek se dá dostat některou z lodí, odplouvajících z přístaviště ve měste Myrties. Kromě návštěvníků z Kalymnosu sem míří i výletní lodě z ostrova Kos. Přesto všechno se stále jedná o klidný kousek řeckého území, kde rozhodně nečekejte návaly turistů. Za místní nejkrásnější pláž je považována Chochlakas, na kterou vede od přístaviště značená stezka. Cesta zabere asi deset minut. Pokud se rádi opalujete a plavete v moři jen tak ja Vás pánbůh stvořil, zavítejte na sever ostrůvku kde je umístěna nudistická pláž Paradise.

Kantouni, Plati Gialos a Panormos

Kalymnos - letovisko a vesnice Panormos

Tyto přímořská letoviska najdete na západním pobřeží ostrova Kalymnos. Pomyslným centrem oblasti je vesnice Panormos. Její okolí bylo po válce osázeno tisíci květinami, stromy a keři, které tvoří krásná panoramata. Odtud pochází i současný název vesnice. Oblíbené pláže Kantouni a Plati Gialos jsou z Panormos jen kousíček, takže tato vesnička začíná být v posledních letech oblíbeným místem pro trávení dovolené. Přímořské letovisko Plati Gialos je známé díky své netradiční písečné pláži tvořené černým pískem. Zajímavostí je, že Plati Gialos bylo prvním turistickým resortem na ostrově Kalymnos. I když je Kantouni považováno za současné nejoblíbenější středisko na ostrově, stále je spíše klidnou rybářskou osadou. Přesto zde naleznete dostatek obchůdků se základními potravinami a se suvenýry, stejně jako rozmanitou nabídku taveren a restaurací. Hlavní město Pothia je od oblasti středisek Kantouni, Plati Gialos a Panormos vzdálené jen několik kilometrů, takže rušnější noční život je vždy nadosah.

Kalymnos - letoviska Myrties, Massouri a Armeos

Myrties, Massouri a Armeos

Letoviska Myrties, Massouri a Armeos najdete na západním pobřeží ostrova Kalymnos, přímo naproti ostrůvku Telendos. Společně tato letoviska tvoří jeden propojený celek s nejlepší turistickou infrastrukturou na ostrově. Pláže zde jsou písečné s příměsí oblázků a ostrých kamínků, takže především malé děti ocení boty do vody. V Myrties se nachází malý přístav Melistachas odkud každou půlhodinu vyjíždí lodě na nedaleký Telendos. Jedna cesta stojí necelá dvě Eura (rok 2009) a lístky je možné zakoupit přímo na lodi. Pláž v Myrties je ve srovnání s plážemi v Massouri a Armeos rušnější, ale stále klidná ve srovnání s jinými řeckými ostrovy jako je Rhodos a Kréta. Díky dostatečnému zájmu turistů o tuto oblast je zde dostatek taveren i restaurací západoevropského stylu, obchůdků a také půjčoven aut a skůtrů.