Zobrazit panel

Kos - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Kos - Řecko


Ostrov Kos - Doprava na Kos - Město Kos - Asklepion - Agios Fokas - Kardamena - Lambi - Marmari - Mastichari - Psalidi - Tigaki

Ostrov Kos

Kos je jedním z ostrovů v souostroví Dodekanésy, ležících blízko tureckého pobřeží. Samotný Kos je pouhé 4 kilometry vzdálený od oblíbeného letoviska Bodrum. Do tohoto tureckého letoviska také každý den vyrážejí výletní lodě a tak si můžete svůj pobyt na řeckém ostrově zpříjemnit návštěvou a koupáním v okolí Bodrumu. Ostrov Kos je dlouhý 40 kilometrů a na šířku má asi 8 kilometrů. Na celém ostrově žije přibližně 30.000 stálých obyvatel. Výhodou Kosu je, že krom živých přímořských letovisek nabízí i odlehlejší, klidnější oblasti, takže si zde na své přijdou jak milovníci zábavy a rušného života tak i cestovatelé vyhledávající klid a nepřeplněné pláže. Na 112 kilometrů dlouhém pobřeží Kosu se stále daří najít dostatek malých zapadlých zátok, kde se s troškou štěstí budete slunit osamoceni celý den.

Ostrov Kos

Turismus společně se zemědělstvím tvoří podstatnou část příjmů obyvatel Kosu. Ze zemědělských plodin zde nejčastěji narazíte na hrozny, mandle, fíky, olivy, rajčata, pšenici a kukuřici. Antické minulosti ostrova Kos dominuje víra obyvatel v boha lékařství Asklépia (Eskulap, Aeskulap). Jeho svatyně stávaly po celém Kosu a kult tohoto boha, zde ještě významně posílil poté co se na Kosu narodil nejslavnější antický lékař: Hippokratés. Toho dnes známe jako otce medicíny a i přísaha, kterou skládají nově vystudovaní lékaři nese jeho jméno. Obyvatelé Kosu jsou na svého předka dodnes velice hrdí a po ostrově naleznete řadu jeho soch. Chrám Asklepion, kde se Hippokratés učil a následně i přednášel je významnou památkou na Kosu.

Letiště Kos Island International Airport

Doprava na Kos

Pro cestu na ostrov Kos využijete pravděpodobně jako většina cestovatelů některé z mnoha leteckých charterových spojení. Ty přístávají na letišti Kos Island International Airport, kterému se také říká Hippokratovo letiště. Krom letních charterových linek, sem pravidelně létá i řecká společnost Olympic Airways. Ta zajišťuje přímé spojení s hlavním městem, Athénami, a také s nedalekým ostrovem Rhodos. Kromě Olympic Airways na letišti Kos operuje i řada menších řeckých leteckých přepravců. Ti létají na ostatní řecké ostrovy a jejich nabídka linek se každoročně mění. Pokud budete cestovat po pevnině, je možné se na Kos dopravit i trajektem. Jeho nástupní místa jsou Athény a nebo Soluň na severu Řecka.

Město Kos

Kos je hlavním městem a zároveň nejdůležitějším přístavem na stejnojmenném ostrově. Většina historického centra města byla zničena během zemětřesení v roce 1933. Nově postavený Kos je i přesto malebným městečkem s dostatkem zeleně a pár zachovalými památkami. Dominantou města je hrad Johanitů ze 14. století. Najdete jej v městském přístavu a to, že dodnes stojí v celé své kráse svědčí o jeho nedobytnosti. Jižním směrem od pevnosti se nachází starověká Agora. Agora byla ve starověkém Řecku místem určeným pro setkávání obyvatel. Provozovaly se zde trhy, veřejná vystoupení politiků a také zde probíhalo hlasování svobodných občanů o státních záležitostech. Na Agoře ve měste Kos si dodnes můžete prohlédnout pozůstatky Afroditina a Heraklova chrámu. Kousek od nich poté stojí ruiny raně křesťanské baziliky z 5. století n.l.

Mezi Agorou a pevností v přístavu se rozkládá dlážděné náměstí Plateia Platanou. Na něm roste starobylý platan, pod nímž podle pověsti vyučoval samotný Hippokrates své žáky. Jelikož se však platany dožívají průměrného věku asi 200 let, můžeme tuto událost označit čistě jako místní legendu. Pokud vstoupíte hlouběji do uliček města Kos můžete narazit i na vykopávky tzv. Domu Európy. Ten byl pojmenován podle nalezené mozaiky zobrazující únos Európy. Té se zmocnil vládce bohů Zeus přeměněný na býka. Zeus Európu tolik miloval a obdivoval, že její jméno dodnes nese náš domovský světadíl: Evropa.

Asklepion na ostrově Kos

Asklepion

Asklepion (Asklépieion) je nejvýznamějším archeologickým nalezištěm na ostrově Kos. Naleznete jej asi 3 kilometry daleko od hlavního města. Pro návštěvníky je zajištěné přímé spojení s městem Kos autobusy a nebo výletními vláčky. Stejně tak dobře se dá k Asklepionu dojít i pěšky. Vzdálenost není velká a cesta je dobře značená. Archeologický okrsek se nachází na menším kopci a je odtud nádherný výhled na Kos a nedaleké turecké pobřeží. Centrem okrsku je chrám zasvěcený bohu lékařství Asklépiovi ze 2.století př.n.l. Ten obklopují další menší chrámy a oltáře. V nejnižší části okrsku si můžete prohlédnout pozůstatky propylají (hlavní vstupní brána), římských lázní a také ubytoven připravené pro poutníky cestující na Kos.

Asklepion na Kosu byl ve své době vyhlášeným lékařským střediskem, kde se léčilo podle nejmodernějších metod zavedených samotných Hippokratem. Lidé sem cestovali za uzdravením z celého Řecka a i zkušení lékaři jezdili na Kos načerpat nové informace a naučit se nové způsoby léčby.

Letoviska na ostrově Kos

Agios Fokas

Aigos Fokas

Rušné letovisko Aigos Fokas naleznete asi deset kilometrů daleko od hlavního města ostrova Kos. Svým návštěvníkům nabízí ubytování ve špičkově vybavených hotelech, ale i skromnější ubytování v soukromí. Místní největší atrakcí jsou termální prameny. Ty se zde slévají do přírodního bazénku, kde se mohou turisté koupat ve slané, průzračné vodě s teplotou až 50°C. Městská pláž v Aigios Fokas není příliš veliká a v sezóně může působit přeplněným dojmem. Naštěstí je pláží v okolí dostatek různých velikostí. Ty jsou tvořeny směsí písku a oblázků. Pokud se Vám zasteskne po širší nabídce taveren a restaurací nebo po trošce historie, můžete se vždy vydat do nedalekého Kosu. Autobusy sem odjíždějí několikrát denně a v Agios Fokas také není problém si pronajmout auto nebo skůtr.

Letovisko Kardamena

Kardamena

Letovisko Kardamena je druhým největším na ostrově Kos. Najdete jej na jihu ostrova, 30 kilometrů daleko od hlavního města. Největším lákadlem Kardameny je zdejší 4 kilometry dlouhá písečná pláž tvořená jemným pískem. Kardamenská pláž je jedna z nejdelších na ostrově a tak ji často navštěvují i turisté ubytovaní v jiných letoviscích na Kosu. Je omývána průzračnými vodami egejského moře a nejen díky tomu je také velice oblíbená u rodin s malými dětmi. Noční život je v Kardameně rušnější než je zvykem v ostatních částech ostrova. Bary a taverny mívají otevřené dlouho do noci, často až do samého rozbřesku. O noční zábavu zde tedy není nouze. Pokud patříte mezi milovníky mořských plodů a ryb ze Středozemního moře, místní taverny Vás dokonale uspokojí. I když se specializují na mořskou kuchyni není problém ochutnat i jiná typicky řecká jídla, popřípadě variace na západoevropskou kuchyni.

Pláž ve středisku Lambi

Lambi

Středisko Lambi je vzdálené pouhé tři kilometry od hlavního města Kos. Díky své výborné poloze je tak vyhledávané turisty z celé Evropy. Najdete zde více jak kilometr dlouhou písečnou pláž s nabídkou řady vodních sportů. Do nedalekého Kosu se můžete dopravit některým z mnoha autobusových spojení, dojít pěknou procházkou po pobřeží pěšky a nebo pro Řecko zcela netypicky: na kole. Podél mořského břehu vede nově vybudovaná cyklistická stezka, což můžeme ve zdejších poměrech považovat za naprostý unikát. Pokud jste tedy příznivci cyklistiky, popřípadě Vaše děti neudělají bez kola ani krok je Lambi ideálním střediskem s možností bezpečných projížděk podél azurových vod Egejského moře. Samotné městečko Lambi je poměrně historické a nabízí dostatek taveren, stejně jako obchodů se suvenýry a základními potravinami.

Marmari

Marmari je klidné, poměrně nové letovisko na severozápadě ostrova Kos ve vzdálenosti asi 10 kilometrů od hlavního města. Marmari si stále zachovalo ráz klidné řecké vesničky a tak sem přijíždějí především hledači klidné a ralaxační dovolené. Ubytování je stále zajišťováno především v soukromí a i taverničky jsou rodiného rázu, kde spokojenost zákazníka je vždy na prvním místě. Pláž je v Marmari písečná s velice pozvolně se svažujícím dnem. Díky tomu zde nejčastěji najdete rodiny a malými dětmi, které kromě výborného přístupu do vody oceňují i klid letoviska. Jedinou nevýhodou střediska může být fakt, že zde bývá poměrně větrno. To je však dobrou zprávou pro všechny vyznavače windsurfingu. Pokud by Vám přece jenom nějaká ta zábava po setmění scházela, Kos není tak daleko a s Marmari jej spojuje pravidelné autobusové spojení.

Přístav v letovisku Mastichari

Mastichari

Mastichari najdete asi 30 kilometrů daleko od města Kos na severozápadě ostrova. Jedná se o důležitou turistickou destinaci a přístav. Z místního přístavu pravidelně odjíždí trajekt na ostrov Kalymnos, kam je možné vyrazit na jednodenní výlet a trošku tak změnit prostředí své dovolené. Pláž je zde stejně jako v nedalekém Marmari jemně písečná, pozvolně se svažující do průzračného moře. Silný vítr, který zde občas vane může tvořit větší vlny a výborné podmínky pro surfaře a windsurfaře. Samotné městečko Mastichari může působit poněkud ospalým dojmem. Po setmění se sice otevírají místní bary a taverny, ale není jich mnoho a také nepulzují nočním životem až do rána. Masticahri je ve všech ohledech klidným rodiným letoviskem.

Psalidi

Letovisko Psalidi je stejně jako Lambi takovým předměstím hlavního města Kos. Díky své poloze blízko ruchu města je vyhledávané hlavně mladými lidmi. Pláž je zde písečná, avšak u vody přechází v ostré kamínky s poměrně strmým vstupem do moře. Na pláži je k dispozici řada vodních sportů a je lemována dostatkem barů a taveren. Za noční zábavou můžete kdykoliv vyrazit do nedalekého Kosu, stejně jako na nákupy suvenýrů, popřípadě na prohlídku místních pamětihodností.

Pláž v letovisku Tigaki

Tigaki

Tigaki je malebné letovisko na severu ostrova Kos. Zatím ještě není zcela pohlceno cestovním ruchem a nabízí tak příjemnou řeckou atmosféru. Podél pobřeží se táhne neuvěřitelných deset kilometrů dlouhá písečná pláž, na které si každý může najít svůj klidný kousek. Vstup do moře je zde opravdu pozvolný a vytváří tak ideální podmínky pro neplavce a malé děti. Na atraktivitě městečku přidává krásné zelené okolí, plné stromů a květin. Taverny a restaurace v Tigaki stále nabízejí především klasickou řeckou kuchyni s dostatkem ryb a zeleniny. I když je Tigaki především klidné středisko, začínají se zde stavět velké hotelové komplexy a také noční kluby v západoevropském stylu. Klidná atmosféra místa je tak ohrožena a za pár let Tigaki určitě nepoznáte. Má našlápnuto stát se nejrušnější a nejvyhledávanější přímořskou destinací na Kosu.