Zobrazit panel

Lefkada - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Lefkada - Řecko


Ostrov Lefkada - Doprava na Lefkadu - Hlavní město Lefkas - Agios Ioannis - Agios Nikitas - Ligia - Mikros Gialos - Nidri - Vassiliki

Ostrov Lefkada

Ostrov Lefkada

Lefkada je čtvrtým největším jónským ostrovem. Stále se však jedná o poněkud opomíjenou destinací, kde cestovní ruch ještě není zdaleka rozvinutý tolik jako v jiných oblastech Řecka. Hledáte-li místo pro strávení dovolené v autentické řecké atmosféře, je Lefkada to pravé místo. Ve vesničkách ve vnitrozemí jako kdyby se zastavil čas a lidé zatím nezjistili, že začalo 21. století. Lidé se zde stále věnují tradičnímu zemědělství a řadu z nich můžete potkat v typických řeckých oděvech, které jsou jinde hromadně nahrazovány módou podle západoevropského diktátu.

Vnitrozemí ostrova je poměrně hornaté a zdejší vrcholy dosahují výšky až 1000 metrů. Lefkáda byla v minulosti jednou z nejchudších oblastí Řecka. To se však začalo pomalu měnit asi před čtyřiceti lety, kdy ostrov objevili první turisté. Většina návštěvníků dodnes jezdí na východní pobřeží Lefkady. Tady také najdete lepší turistické zázemí a kosmopolitnější atmosféru než ve zbytku ostrova. Západní pobřeží není tak hustě obydlené, ale vyskytují se zde nejkrásnější pláže ostrova. Jedinou jejich nevýhodou je, že lidé neváhají cestovat přes celou Lefkadu, aby tato místa navštívili a proto mohou být tyto pláže v letních měsících občas i přeplněné.

V minulosti byla Lefkada spojena s pevninou úzkým výběžkem. Ten však odstranili v 8. století př.n.l. dobyvatelé z Korinthu a Lefkada se stala ostrovem. Dnes je přes tento 25 metrů široký, uměle vyhloubený kanál postavená silnice opět spojující Lefkadu s pevninským Řeckem. Právě toto dávné spojení Lefkady s pevninou vedlo německého archeologa jménem Wilhelm Dörpfeld k teorii, že Lefkada je bájný ostrov cestovatele Odyssea: Ithaka. Podle Homéra se totiž dalo na Ithaku dostat suchou nohou což na dnešní ostrov Ithaka nebylo nikdy možné. Dörpfeld dokonce určil na Lefkádě místo, kde měl kdysi stávat Odysseův palác. To se nachází nedaleko městečka Nydri. V Nydri byl také archeolog po své smrti v roce 1940 pohřben. Podle jiné báje se Lefkada stala i místem dobrovolného odchodu ze světa pro antickou básnířku Sapfó. Ta skočila z útesu na jihu ostrova do rozbouřeného moře. Na tomto místě v dobách starého řecka stával chrám slunečního boha Apollona, dnes zde najdete maják.

Doprava na Lefkadu

Ostrov Lefkada nemá žádné letiště a tak je doprava sem omezena pouze na příjezd po mostě z řecké pevniny anebo na trajektové spojení. Pokud by jste přece jenom trvali na leteckém spojení je možné využít letiště Aktion National Airport nedaleko města Preveza. Toto letiště je pouhých dvacet kilometrů od Lefkády a má zajištěné pravidelné spojení s Athénami a několika německými městy (Mnichov, Norimberk, Düsseldorf). Trajektové spojení má Lefkáda zajištěné s ostrovy Ithaka a Kefalonie.

Hlavní město Lefkady - Lefkas

Hlavní město Lefkas

Městečko Lefkas (někdy nazývané Lefkáda) je hlavním městem a správním střediskem ostrova Lefkada. Celé město je po ničivém zemětřesení z roku 1948 z velké části nově vystavěné. Nové stavby jsou oproti zemětřesením, které jsou v tété části Řecka poměrně bežné, mnohem odolnější a tak následující otřesy během let Lefkas přežil bez větších škod. Kolem města se rozprostírá atraktivní solná laguna. Hlavní městská pěší třída nese jméno německého archeologa Dorpfelda. Na "Dorpfeldu" najdete největší koncentraci tavaren, restaurací a obchůdků se suvenýry. Pěší zóna ústí na hlavním lefkaském náměstí Plateia Aju Spyridonos. Pokud by jste rádi poznali něco z historie ostrova zavítejte do archeologického muzea. Zde jsou vystavené artefakty od dob paleolitu až po období okupace ostrova antickými Římany. Největším pokladem muzea je hliněná soška tančícího flétnisty s nymfami ze 6. století př.n.l. Nedaleko městské promenády narazíte na benátskou pevnost Aja Maura postavenou ve 14. století. Jedná se o jednu z prvních obraných staveb svého druhu v Řecku. Současná podoba pevnosti však pochází z pozdějšího období, kdy ostrov Lefkádu okupovali osmanští Turkové. Zajímavostí v Lefkasu jsou zdejší kostelní zvonice, netradičně postavené s velkou pomocí kovů a jako samostatné stavby nezávislé na budově kostela. Díky tomu jsou mnohem odolnější proti častým zemětřesením.

Za návštěvu určitě stojí i klášter Moni Famenoremis. Nejdete jej na kopci asi 3 kilometry daleko od města Lefkas. Klášter byl postaven v roce 1634 a po požáru v roce 1886 byl přestavěn do své současné podoby. V jeho zdech si můžete prohlédnout nevelkou sbírku obrazů s náboženskou tématikou. Největší odměnou za výšlap Vám však bude nádherný rozhled do okolí. Město Lefkas a přilehlou solnou lagunu budete mít jako na dlani. Pokud se vydáte na bližší průzkum solné laguny u Lefkasu, určitě narazíte na rozvaliny, kdysi užitečných větrných mlýnů.

Turistická letoviska na Lefkadě

Letovisko Agios Ioannis - Lefkada

Agios Ioannis

Agios Ioannis je název, který se na Lefkádě vžil pro jednu z nejkrásnějších místních pláží. Tu najdete na severu ostrova jen malý kousek od hlavního města Lefkasu. Díky rozlehlosti pláže Agios Ioannis zde najdete všechny myslitelné druhy povrchu. Nejčastěji se sice vyskytuje jemný písek, ale narazíte i na části s oblázky a ostrými kamínky. Nicméně moře je podél celé pláže průzračně modré a láká k osvěžení těla. Pokud máte rádi vodní sporty Agios Ioannis nabízí širokou paletu různých půjčoven vybavení a sportovních center, kde se můžete za poplatek naučit jezdit na surfu nebo poznat krásy windsurfingu. Oblíbené jsou v posledních letech i projížďky na kánojích podél pobřeží. Jetliže zatoužíte po trošce noční zábavy a nebo Vám bude chybět celodenní prolézání obchůdků, město Lefkas je vzdálené jen krátkou procházku kolem solné laguny.

Agios Nikitas

Letovisko Agios Nikitas - Lefkada

Městečko Agios Nikitas je rušným letním letoviskem na západním pobřeží ostrova Lefkada. Městečko je obklopené bujnou zelenou vegatací, která dodává na příjemné atmosféře celé oblasti. Místní pláž je tvořena pískem společně s kamínky a naneštěstí není příliš rozlehlá. Proto se během letní sezóny stává poněkud přeplněnou. I na to však lidé v Agios Nikitas mysleli a tak odtud každodenně odjíždějí výletní na lodě vozící návštěvníky na nedaleké pláže. Několik pláží je dokonce nepřístupných pevninskou cestou a tak i v plné letní sezóně nabízejí poměrný klid. Jestliže se Vám nebude chtít cestovat loďkou, můžete vyrazit na tyto pláže i pěšky a nebo na zapůjčeném skůtru či v autě.

Samotné městečko Agios Nikitas nabízí poměrně bohaté vyžití a dostatek taveren a restaurací. Můžete si sem zajít na typickou řeckou večeři za zvuku lidové hudby a nebo protančit noc v některém z mnoha barů a nočních klubů západoevropského stylu. Krom toho si můžete v Agios Nikitas prohlédnout i malý kostelík nebo posedět v kavárně na místním nevelkém náměstí. Do hlavního města Lefkasu každý den jezdí několik autobusů a zdatnější jedinci jsou shopni ujít tuto 12 kilometrů dlouhou trasu i pěšky a poznat tak zároveň i vnitrozemí ostrova.

Letovisko Ligia - Lefkada

Ligia

Letovisko Ligia je perlou pro ty cestovatele, kteří na dovolené hledají klid a malebné prostředí vhodné k relaxaci. Ligia není ani tak typickým prázdninovým střediskem jako spíše rybářskou vesnicí, která má jako bonus pár penzionů a nepříliš mnoho ubytování v soukromí. Pláže je v Ligii udržovaná a tvořená pískem smíchaným s oblázky. Pokud rádi po večeři vyrazíte do města, posedět do taveren a pobavit se do klubů, Ligia Vás zklame. Nabídka restaurací i zábavních podniků je hodně omezená. Proto sem vyrážejí nějčastěji rodiny s dětmi a starší cestovatelé toužící po strávení klidné dovolené.

Letovisko Mikros Gialos - Lefkada

Mikros Gialos

Přímořské středisko Mikros Gialos je klidná dovolenková oblast na východě ostrova Lefkada. Pláž je zde dostatečně prostorná, tvořená pískem místy s oblázky. Funguje zde menší středisko vodních sportů a půjčovna šlapadel a lodiček. Právě vodní aktivity jsou to jediné co Mikros Gialos svým návštěvníkům nabízí. Jestliže čekáte na dovolené více zábavy, budete muset vyrazit do okolních živějších letovisek. Mikros Gialos naštěstí nabízí půjčovnu aut, skůtrů a dokonce i kol. Okolí Mikros Gialos je plné zeleně a láká k dlouhým procházkám a objevování krás vnitrozemí Lefkady.

Letovisko Nidri - Lefkada

Nidri

Nidri patří k nejrušnějším letoviskům na ostrově. Nabízí dostatek denních aktivit, stejně jako bujarý noční život. Pláž v Nidri je tvořena uměle navezeným pískem s vytvořenou mělčinou po vstupu do křišťálových mořských vod. Díky tomu je letovisko velice oblíbené u rodin s malými dětmi a mezi neplavci. Na pláži si můžete vypůjčit kajaky nebo šlapadla a začít objevovat malé zapomenuté zátoky v okolí Nidri. Ty jsou často přístupné i po souši, avšak po delší pěší tůře což v letních vedrech není pro každého. Kromě toho je na pláži k dispozici i jízda na vodních lyžích a na velice oblíbeném nafukovacím banánu. Nejpopulárnějším vodním sportem v Nidri je bezpochyby jachting. Možná i díky tomu, že zde každoročně probíhají závody v tomto sportu. Nabídka taveren je v Nidri široká a tak si můžete vybírat zda raději dáte přednost typické řecké kuchyni s mořskými plody a záplavou zeleniny nebo máte spíše chuť na pořádný kus masa se smaženými hranolky. Většina taveren nabízí i oblíbenou pizzu. Po setmění ožívají místní bary a noční kluby, z nichž řada je otevřena až do rána.

Letovisko Vassiliki - Lefkada

Vassiliki

Letovisko Vassiliki najdete na jihu Lefkady a často je označováno jako Mekka windurfařů. Podmínky pro tento sport jsou zde natolik ideální, že snad nikde jinde v Evropě nenajdete takovou koncentraci půjčoven a škol zaměřených na tento sport. Řada windsurfingových středisek má dokonce v moři bójkami vyznačenou zónu určenou jen pro svoje klienty. Některá tyto střediska nabízejí i ubytování ve vlastních hotelích spojené s intenzivní výukou tohoto vodního sportu. Pláž je ve Vassiliki spíše kamenitá, i když místy je navezený písek zajišťující větší pohodlí pro návštěvníky. Lidé, kteří se sem nepřijeli učit windurfing proto často jezdívají na jiné pláže na ostrově, kde je větší klid (neruší je křik instruktorů na jejich svěřence) a také lepší přístup do vody. Co tratí Vassiliki na pláží vynahrazuje spoustou obchůdků, taveren a barů v městečku. Určitě se zde nebudete nudit a každý den Vaší dovolené můžete povečeřet v jiném podniku. Ty se svojí nabídkou často velice liší a vyjímkou není ani nabídka jídel typických spíše pro asijskou kuchyni.