Zobrazit panel

Thassos - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Thassos - Řecko


Ostrov Thassos - Doprava na Thassos - Hlavni město Thassos - Limenas - Astris - Chrissi Ammoudia - Kinira - Limenaria - Potos

Ostrov Thassos

Ostrov Thassos

Thassos v Egejském moři je nejsevernějším řeckým ostrovem umístěným pouhých 8 kilometrů od pevninského Řecka. Správně spadá Thassos pod oblast Makedonie a většinou bývá vnímán jako součást pevniny. I proto zde hlavní letní sezóna probíhá stejně jako na pevnině pouze v červenci a srpnu. Na jaře a na podzim nebývají přílivy turistů na Thassos tak výrazné a místní pláže i letoviska jsou takřka bez turistů. Ostrov Thassos má relativně pravidelný kruhový tvar, bez větších zátok a poloostrovů. Vnitrozemí je poměrně hornaté a nejvyšší hora jménem Ypsario (Ipsario) dosahuje výšky 1.205 m.n.m. V minulosti bylo v horách na ostrově několik důležitých nalezišť olova a stříbra, které se zde hojně těžilo již v antice a ostrov byl tak díky tomu bohatou řeckou oblastí. Občas se zde podařilo narazit i na zlato a kolem přelomu letopočtu začala být na vzestupu i težba mramoru. Ten se zde ostatně těží dodnes.

Ostrov se právem nazývá "zeleným klenotem" nebo "smaragdovým ostrovem". To díky jeho bujné vegetaci, která roste po celém ostrově. Procházet se můžete rozlehlými olivovými háji, ale i borovicovými lesy. Místní obyvatelé se hojně věnují zemědělství a mezi nejvýnosnější vývozní artikly patří bezpochyby olivový olej, med a víno. Právě vnitrozemí ostrova Thassos je v posledních letech díky své vegetaci a krásným přírodním zákoutím oblíbeným cílem pro milovníky pěší turistiky, ale i vyznavače jízdy na horských kolech. Pokud se chystáte projet ostrov autem čeká na Vás slušná silniční síť, po které se dostanete k většině zajímavostí a pláží na Thassosu. Obyvatelé Thassosu brzo objevili turistický potenciál svého bydliště a tak se dnes většina obyvatel věnuje službám v cestovním ruchu. Provozují malé rodinné penzióny a taverny s výbornou řeckou kuchyní.

Letiště Kavala International Airport

Doprava na Thassos

Kvůli absenci letiště na ostrově je jediná možná doprava na Thassos trajektem nebo rychlostní křídlovou lodí. Nejčastěji je využíváno spojení mezi pevninským městem Kavala na severu Řecka a městem Skala Prinos na Thassosu. Cesta trajektem trvá asi hodinu a půl. Druhou možností je využít pravidelné lodní linky spojující hlavní město ostrova Thassos - Limenas s městem Kavala. Cesta na této trase trvá něco málo přes hodinu. Trajektové spojení do Kavaly často využívají turisté, kteří přiletí na nedaleké letiště Kavala International Airport, místními obyvateli nazývané Megas Alexandros - letiště Alexandra Velikého. To je vzdálené 34 kilometrů jízdy po silnici daleko od přístaviště v Kavale. Na letiště u Kavaly létají pouze sezóní charterové lety z několika německých a britských měst.

Hlavni město Thassos - Limenas

Hlavni město Thassos - Limenas

Thassos - Limenas je hlavním městem ostrova Thassos. Najdete zde pěknou městskou písečnou pláž a dostatek možností ubytování jak v hotelech tak i v menších apartmánových domech nebo v soukromí. To čím Limenas převyšuje všechny ostatní města na ostrově je místní noční život. Nikde jinde na Thassosu není tolik nočních klubů, barů a tavaren, kde se můžete bavit až do brzkých ranních hodin. Hlavní městská třída je obklopená obchůdky, kde se prodávají především věci potřebné k plážové zábavě a několik stále se opakujích předmětů určených jako suvenýry. Více řeckou atmosféru zažijete v městském přístavu, kde kotví své loďky rybáři a každý den ráno s nimi vyplouvají na moře lovit ryby. Dopoledne se tak dají v přístavu sehnat čertvé mořské plody a druhy ryb, jejichž jméno kolikrát slyšíte poprvé, které si můžete připravit k obědu. Pokud nejste zdatní kuchaři, navštivte místní taverny. Ty v drtivé většině případů mají ryby na svém menu.

Jestliže Vás zajímá historie ostrova Thassos určitě nevynechejte návštěvu archeologického muzea u starého přístaviště. Místní muzejní sbírka se neustále rozrůstá o nové artefatky. Mezi nejnovější přírůstky do muzea patří soubor neolitických předmětů nalezených v hrobě ve vnitrozemí Thassosu. Nejvzácněším exponátem v muzeu je socha mladíka, který nese berana tzv. kúros. Stáří sochy se odhaduje na 2.600 let a její výška je úctyhodných 5 metrů. Kousek od archeologického muzea se nachází agora. Ve starověku to bývala oblast městského tržiště, jakési centrální náměstí antického Limenasu. Dodnes si zde můžete prohlédnout ruiny obchodů, sloupových hal a také několika soukromých domů. Kousek od agory je slušně zachovalé antické divadlo, kde se v letních měsících pořádají divadelní představení především od starověkých autorů.

Turistická letoviska na ostrově Thassos

Letovisko Astris - Thassos

Astris

Středisko Astris najdete na jihu ostrova Thassos asi 40 kilometrů daleko od města Limenas (Thassos). Astris je vyhledávaný především mezi návštěvníky, kteří hledají místo pro klidnou a relaxační dovolenou. I když zde najdete dostatek taveren a obchůdků, nečekejte rušný noční život. Dovolená v Astris plyne v poklidném řeckém duchu bez zbytečného spěchu a hluku. Za zábavou se budete muset vydat do okolních živějších středisek. Pláž v Astrisu je písečná a dostatečně rozlehlá, aby pojala všechny návštěvníky ve středisku. Vstup do vody je však prudký a zcela nevhodný pro malé děti. Na pláži je také menší středisko vodních sportů, kde si můžete vypůjčit vybavení na windsurfing nebo se nechat vláčet za motorovým člunem na nafukovacím kruhu či vodních lyžích.

Chrissi Ammoudia

Chrissi Ammoudia je bezpochyby neoblíbenějším letoviskem na Thassosu

Chrissi Ammoudia je bezpochyby neoblíbenějším letoviskem na Thassosu. Místní pláži se přezdívá Zlatá pláž - Golden beach. Jak již název napovídá, je tvořena jemným zlatavým pískem s velice pozvolným vstupem do vody. Proto je středisko hojně vyhledávané především rodinami s menšími dětmi, pro které je zde zajištěné bezpečné koupání v křišťálových vodách Egejského moře. Zlatá pláž se táhne v délce 4 kilometrů a tak se na ní dá vždycky najít klidnější místo, kde si můžete roztáhnout svoji deku na opalování. Nabídka ubytování v Chrissi Ammoudia je pestrá a nabízí kromě luxusnějších hotelů i jednoduché ubytování v apartmánech a pro ty nenáročné i několik kempů.

V městečku je k dispozici několik taveren s řeckou kuchyní, restaurace s nabídkou západoevropské kuchyně ale i bary, kam můžete po setmění zaskočit na skleničku. Rušnější noční život probíhá v deset kilometrů vzdáleném hlavním měste Thassos - Limenas. Sem můžete dojet pohodlně taxíkem a nebo využít časté autobusové spojení. Hned za střediskem Chrissi Ammoudia se tyčí nejvyšší hora ostrova. Pokud tedy patříte mezi nadšence pro horskou turistiku je toto místo skvělým výchozím bodem pro horské túry.

Letovisko Kinira - Thassos

Kinira

Nepříliš rušné přímořské letovisko Kinira najdete na jihovýchodě ostrova Thassos. Pláž ve středisku Kinira je písečná s dobrým vstupem do vody, vhodným i pro méně zdatné plavce. Na klidu letovisku přidává i fakt, že zde nenajdete žádné velké hotelové komplexy. Ubytování je zajištěno v malých rodiných penzionech a apartmánech. I díky tomu nebývá Kinira ani v létě příliš přeplněná a pokaždé si najdete místo nejen na pláži, ale i v místních taverničkách. Ty jsou specializované na mořské plody a typickou řeckou kuchyni. Kromě toho však připravují i oblíbenou pizzu a jiné pokrmy s různých světových kuchyní. V antice byla Kinira oblastí kde se hojně těžilo zlato a osada tak patřila k nejbohatším na ostrově. To dodnes připomínají vchody do dávných dolů rozeseté po krajině a také několik dochovalých základů kdysi výstavních antických budov a paláců.

Letovisko Limenaria - Thassos

Limenaria

Město Limenaria je druhým největším na ostrově Thassos a také oblíbeným turistickým střediskem, vzdálené 40 kilometrů daleko od hlavního města Thassos - Limenas. Limenaria byla místem, kde v roce 1903 německá težební společnost Speidel zahájila težbu železné rudy. Dodnes si v městečku můžete prohlédnout sídlo společnosti připomínající malý zámeček a také vstoupit do již nepoužívaných dolů a prohlédnout si tak uměle vyhloubené jeskyně a chodby pod Limenarií. Domky ve staré části města si zachovaly svůj původní charakter a tak jsou vděčným fotografickým objektem řady návštěvníků. Ve měste Limenaria najdete také dostatek tavaren, restaurací a barů, díky kterým pokračuje zábava 24 hodin denně takřka bez přestávky. Limenaria je takovou malebnější variantou hlavního města Thassosu. V okolí města se nachází dostatek písečných pláží s pozvolným vstupem do vody. Pokud by Vám však připadali pláže ve měste přeplněné, neni nic jednoduššího než nasednout na vypůčený skůtr a najít si v blízkém okolí nějakou opuštěnou malebnou zátoku. Nedaleko městečka Limenaria se nachází další oblíbené letovisko: Trypiti.

Letovisko Potos - Thassos

Potos

Letovisko Potos se řadí mezi ty větší a živější na ostrově Thassos. Tuto kdysi rybářskou vesnici najdete na jihu ostrova a mezi její největší přednosti patří dostatek pláží v jejím okolí. Hlavní městská pláž je tvořena pískem místy s malými oblázky a jemnými kamínky. Na pláži je k dispozici několik taveren a plážových barů s bohatou nabídkou koktejlů i nealko pití. Pokud by Vás přestalo povalování na pláži bavit, můžete využít zdejších půjčoven surfů, šlapadel a lodiček. Jestliže si vypůjčíte skůtr nebo auto můžete se vydat na okolní odlehlejší a také o poznání prázdnější pláže nebo prozkoumat vnitrozemí ostrova s malebnými tradičními vesničkami, které ještě nezničil cestovní ruch.

Na ostrově Thassos se cestovní ruch neustále rozvíjí a i ostatní přímořská městečka a vesničky se začínají čím dál více přizpůsobovat potřebám letních návštěvníků. Mezi slibná střediska na ostrově také patří: Makryammos, Pachis, Skala Prinos, Skala Rachoni a Skala Sotiros.