Zobrazit panel

Santorini - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Santorini - Řecko


Ostrov Santorini - Doprava na Santorini - Hlavní město Fira (Thira) - Kamari - Perissa

Ostrov Santorini

Ostrov Santorini

Ostrov Santorini (jehož správné jméno je Théra či Thira) najdete asi 200 kilometrů daleko od řecké pevniny a je nejjižnějším členem souostroví Kyklády. Rozloha Santorini je 73 km2 a při posledním sčítání lidu zde žilo téměř 14.000 stálých obyvatel. To co na Santorini každoročně přiláká statisíce turistů je jeho neobyčejný vzhled. Ostrov byl kdysi obrovskou sopkou vyčnívající nad mořskou hladinu. Kolem roku 1650 př.n.l. došlo k ničivé explozi, podle vědců jedné z nejhorších v dějinách lidstva, jejímž následkem se většina sopky propadla do mořských hlubin a jediné co zbylo byly obvodové stěny kráteru. Ty dnes tvoří útvar zvaný kaldera a vlastně i celé současné Santorini. Má se za to, že Erupce na Théře zapříčinila úpadek Mínojské civilizace na Krétě a záhadologové tuto událost rádi dávají do souvislosti se zničením bájné Atlantidy.

Strmé stěny kráteru vysoké až 300 metrů se vypínají nad mořskou hladinou a nabízejí jedny z nejhezčích panoramat na celém světě. Příjezd do kaldery na lodi bývá zážitkem na celý život. Všude kolem Vás jsou kolmé stěny a na nich se jako zázrakem drží malé, bílé domky. Při cestě na Santorini je však potřeba počítat s přebujelým turistickým ruchem a davy turistů na každém kroku, kteří mohou zničit Vaše představy o pobytu na romantickém ostrově. Vyhlášenou atrakcí na Santorini jsou místní západy slunce. Ty se nejčastěji sledují z vesničky Ía, takže pokud si tento přírodní úkaz chcete vychutnat v klidu zamiřte raději do jiné části ostrova Santorini. I když je oblast kolem kráteru plná strmých útesů na vnějším okraji se ostrov pomalu svažuje k mořské hladině a najdete zde dostatek pěkných pláží. Podnebí na Santorini bylo v roce 2007 klasifikováno jako "horké pouštní klima". V celé Evropě existují pouze dve oblasti s touto klasifikací: Santorini a nedaleký ostrov Anafi. Jelikož na Santorini téměř neprší jsou místní lidé závislí na dodávkách vody z odsolovacích zařízení a rostliny na ostrově byly nucené se adaptovat tak, aby přežili jen s pomocí ranní rosy.

Lidé na ostrově jsou existenčně zavíslí na cestovním ruchu. Ten je zde naštěstí dostatečně živý po celý rok a obyvatelé Santorini se živí jako majitelé penziónů, taveren, restaurací a bezpočtu obchůdků se suvenýry. Malá část obyvatel se také stále věnuje pěstování vína. Vulkanická půda je zde vysoce úrodná, ale kvůli nedostatku vody jsou místní vína vysoce odolná a ne tolik náročná na spotřebu této tekutiny. Nejznámějším vinařským produktem na Santorini je víno Vinsanto (z italštiny: "svaté víno"). Toto dezertní víno se nechává zrát v sudech až 25 let a je oblíbeným, i když drahým, suvenýrem z ostrova Santorini. Jeho barva je sytě jantarově oranžová, víno voní po citrusech a jeho chuť má jemné podtóny ořechů, fíků, medu a čaje.

Letiště Santorini (Thira) National Airport

Doprava na Santorini

Santorini má jako jeden z mála Kykládských ostrovů velké letiště: Santorini (Thira) National Airport. Najdete jej severně od vesničky Kamari. Dráha na letišti je dlouhá přes dva kilometry a tak zde mohou bez problémů přistávat i větší letadla. V letních měsících na letiště na Santorini léta řada charterových letů z různých evropských měst jako je Londýn, Berlín, Frankfurt a Vídeň. Kromě těchto prázdninových linek obsluhuje linku na Santorini i národní řecký přepravce Olympic Air, který sem létá několikrát denně z Athén, Soluně a z ostrova Rhodos. Pokud budete cestovat lodí můžete využít linek mířících na Santorini z ostrovů Skiathos, Kréta, Naxos a Mykonos. Kromě toho trajkety jezdí i do pevninských Athén a Soluně.

Hlavní město Santorini - Fira

Hlavní město Fira (Thira)

Název současného hlavního města ostrova Santorini je odvozen od původního pojmenování ostrovat: Thira. Město Fira najdete na samém vrcholku strmých útesů tyčících se nad kalderou. Díky tomu Fira působí až nadpozemsky, jako kdyby se vznášela nad propastí a každou chvíli by měla spadnout dolů. Oblíbeným cílem turistů je tzv. Zlatnická ulice. Ta se táhne podél okraje kráteru a nabízí tak jedny z nejhezčích pohledů na kalderu. Svůj název získala kvůli řadě zlatnických krámů lemujících tuto uličku. Kromě nákupů zlata a úchvatných pohledů na zatopený kráter sopky nabízí Fira i několik zajímavých muzeí. V muzeu prehistorické Théry se dozvíte mnoho o pravěkém životě na dnešním Santorini. K nejvzácnějším exponátům patří zlatá soška kozoroha, stará bezmála 4.000 let. V archeologickém muzeu si zase můžete prohlédnout sochy a artefakty z dob antiky.

Turistická letoviska na Santorini

Letovisko Kamari (Pláž) - Santorini

Kamari

Letovisko Kamari bylo v roce 1956 celé zničené ničivým zemětřesením, které Santorini zasáhlo. Město je však dokonale zrekonstruované tak, že si jen málokdo dovede představit, že zde nedávno ještě byly jen trosky. Kamari je bezpochyby nejoblíbenějším a nejlépe vybaveným rekreačním střediskem na ostrově. Najdete zde dlouhou pláž s černým pískem a kontrastními vápencovými útesy. Okolí pláže je plné taveren a rychlého občerstvení, stejně jako dostatkem obchodů se suvenýry a základními potravinami. Navečer se místní taverny a bary plní lidmi, kteří si sem přijdou vychutnat nádherné západy slunce.

Pláž v letovisku Perissa - Santorini

Perissa

Perissa je dalším přímořským letoviskem na ostrově Santorini. Zdejší černá písečná pláž bývá označována jako nejkrásnější na ostrově a z tohoto důvodu bývá v letní sezóně poněkud přeplněná. I tak nabízí průzračnou vodu skvělou ke koupání, ale i šnorchlování a potápenění. Ve středisku Perissa, ale i na samotné pláži je dostatek barů a taveren zaměřených převážně na typickou řeckou kuchyni s širokou nabídkou mořských plodů. V městečku Perissa si můžete prohlédnout největší kostel na Santorini: kostel Svatého kříže, postavený jako dík za přežití místními obyvately po zemětřesení v roce 1956.

Zvláštností ostrova Santorini je, že turisté sem nepřijíždějí jen do přímořských letovisek, ale často také vyhledávají ubytování v historických vesničkách na vrcholcích útesů s krásnými výhledy na kalderu. I když je to odsud na pláže trošku z ruky, úchvatný výhled a nezapomenutelné západy slunce toto zcela kompenzují. Nejnavštěvovanější historické vesnice ve vnitrozemí Santorini jsou Imerovigli, Oia, Emporia a Ía.