Zobrazit panel

Skiathos - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Skiathos - Řecko


Ostrov Skiathos - Doprava na Skiathos - Hlavní město Skiathos - Agia Paraskevi - Achladia - Koukounaries

Ostrov Skiathos

Ostrov Skiathos

Skiathos je menší ostrov v Egejském moři patřící do skupiny ostrovů severní Sporady. Rozloha Skiathu je necelých 50km2 a žije zde pouhých 6.000 stálých obyvatel. I když je pobřeží ostrova lemováno dostatkem pláží (asi 60) je potřeba počítat s tím, že v letních měsících bývají poněkud přeplněné. Většinou jsou pláže na ostrově písečné a mají pozvolný vstup do vody, tolik vyhledávaný rodiny s malými dětmi. Skiathos je jednou z nejnavštěvovanějších řeckých destinací. Ostrov Skiathos si oblíbili především obyvatelé severních států Evropy, kteří také tvoří většinu návštěvníků ostrova.

Většina turistického ruchu je soustředěna do jižní a jihovýchodní části ostrova. Sever je poněkud hornatější a tak sem nemíří tolik turistů. V této části ostrova také můžete najít klidnější pláže a krásnou neporušenou přírodu ve vnitrozemí ostrova. Nejvyšší vrchol na Skiathu dosahuje do výšky 433 metrů nad mořem. Většina vnitrozemí ostrova je pokryta hustými borovicovými lesy, jen kolem vesnic a osad se rozkládají pole. Z ostorva Skiathos je možné dohlédnout na nedaleký Skopelos a když je dobré počasí tak až na ostrovy Euboia a Skyros. V roce 1964 byl Skiathos vybrán Řeckou národní organizací pro cestovní ruch jako oblast, kde se rozvine turistická infrastruktura. Na základě tohoto rozhodnutí se začaly po celém ostrově stavět silnice, hotelové komplexy a v roce 1984 bylo postaveno i letiště, aby se zjednodušila doprava turistů na Skiathos.

Doprava na Skiathos

Letiště Skiathos Island National Airport

Hlavním dopravním uzlem na ostrově Skiathos je místní letiště: Skiathos Island National Airport. Sem v letních měsících léta bezpočet charterových linek z nejdůležitějších evropských měst. Skiathos je také jednou z mála řeckých destinací, která má přímé letecké spojení s Českou republikou. Letišti na Skiathu se někdy přezdívá "evropská St. Maarten". To z důvodu, že na konci letištní dráhy je umístěná pláž a tak si při koupání a slunění můžete dosyta užít rachot burácejícíh motorů dopravních letadel prolétavajících přímo nad Vaší hlavou, stejně jako na zmiňovaném karibském ostrově. Pokud na ostrov míříte autem nebo autobusem budete muset využít služeb některého z trajektů nebo rychlostních lodí mířících na Skiathos. Pravidelné lodní linky spojují Skiathos s ostrovy Skopelos a Kréta, z pevniny je možné na ostrov dojet trajektem ze Soluně.

Hlavní město Skiathos

Hlavní město Skiathos

Město Skiathos se za desetiletí rozvoje cestovního ruchu stalo pravým kospopolitním centrem ostrova Skiathos. Stále sice slouží jako hlavní správní středisko ostrova a nejdůležitější místní přístav, turisté zde však více oceňují bohatou nabídku taveren s typickou řeckou kuchyní, které dominují mořské plody a ryby, stejně jako dostatek restaurací zaměřených na evropskou kuchyni. I milovníci fastfoodového občerstvení si ve Skiathu přijdou na své, svoji pobočku zde má i světoznámý řetězec McDonalds. Kromě toho Skiathos nabízí i nepřeberné množství nočních klubů a barů, takže o zábavu je postaráno do brzkých ranních hodin. Jestliže by jste se chtěli ubytovat ve hlavním měste ostrova, budete mít na výběr z několika rodinných apartmánů a studií, ale najdete zde i několik hotelů, některé dokonce s bazény.

Skiathos - ostrůvek Bourtzi

Centrem života ve měste Skiathos je jeho nábřeží a přístavní část. Tady si můžete prohlédnout rybáře vyrážející každé ráno na moře za úlovkem a také velké výletní lodě a trajekty přivážející turisty. Nad přístavem se tyčí staré centrum města, stále tvořené malebnými bílými domky se sytě červenými střechami. Oblíbenou místní "atrakcí" je malý ostrůvek Bourtzi. Ten je umístěn mezi dvěma přístavišti a v dnešní době se na nej pohodlně dostanete po uměle vybudované hrázi. Na Bourtzi v letní sezóně probíhají představení pod širým nebem a také je odtud zajímavý pohled na celý Skiathos. Nejznámějším místním rodákem je bezpochyby Alexandros Papadiamantis, slavný řecký spisovatel žijící v 19. století. Alexandros dokázal ve svých románech poutavě vylýčit těžký život ostrovanů na Skiathu. V domě, kde spisovatel žil, je dnes malé muzeum věnované jeho životu. Kromě toho je po něm pojmenována i hlavní městská ulice.

Turistická letoviska na ostrově Skiathos

Letovisko Agia Paraskevi - Skiathos

Agia Paraskevi

Agia Paraskevi je hojně navštěvované přímořské letovisko na jihu ostrova Skiathos, asi deset kilometrů daleko od hlavního města. V Agia Paraskevi se můžete ubytovat v některém z mnoha hotelových komplexů, které Vám zajistí dokonalý komfort během celé Vaší dovolené a nebo využít služeb místních rodiných penziónů a apartmánových domů. Středisko Agia Paraskevi si často vybírají rodiny s malými dětmi a to hned z několika důvodů. Místní pláž je tvořena jemným pískem a má velice pozvolný vstup do vody, velmi vhodný pro menší děti a neplavce. I když ve středisku najdete dostatek taveren a barů, noční život zde není nijak výrazně bujarý, což zajišťuje klidné noci bez hluku z nikdy nekončících diskoték. Pokud se Vám po nočním ruchu přece jenom zasteskne, město Skiathos s bohatou nabídkou nočních klubů je nedaleko.

Letovisko Achladia (Achladies) - Skiathos

Achladia (Achladies)

Letovisko Achladia najdete pět kilometrů daleko od města Skiathos. Okolí Achladien je plné zeleně a jestliže budete mít dost válení na pláží jedná se o výborný výchozí bod k poznávání vnitrozemí ostrova. Samotné středisko Achladia je klidnou, relaxační oázou s písečnou pláží a průzračnými mořskými vodami. Vstup do vody je zde (stejně jako ve většině střediscích ostrova Skiathos) velice pozvolný, vhodný i pro malé neplavce. Taveren a obchůdků je v Achladii tak akorát a řada návštěvníků letoviska vyráží za nočním životem do hlavního města Skiathos.

Středisko Koukounaries - Skiathos

Koukounaries

Středisko Koukounaries patří k nejnavštěvovanějším na ostrově. Najdete jej na západním pobřeží, asi 12 kilometrů od hlavního města Skiathos. Místní pláž je prý nejkrásnější na ostrově s oslňujícím bílým pískem a se vstupem do vody s dostatečně rozsáhlou mělčinou. Nevýhodu pláže je, že v letní sezóně může být poněkud přeplněná lidmi, kteří sem dojíždějí i z okolních středisek. Taverny v Koukounaries podávají typickou řeckou kuchyni, která hojně používá ryby a mořské plody. Stejně tak si, ale můžete dát i něco typicky evropsky smaženého a na prodejny gyrosů narazíte téměř na každém rohu. I přes dostatek restaurací a barů je noční život v Koukounaries spíše poklidný a za větší zábavou budete muset vyrazit do hlavního města, kam po setmění míří turisté z celého ostrova, aby se úspěšně propili a protančili k rannímu svítání.

Kromě výše jmenovaných známějších středisek můžete na ostrově Skiathos objevovat i jiná, méně známější místa jako jsou letoviska Kanapitsa, Koukounaria, Megali Ammos, Platanias a Vromolimnos. Tyto přímořská střediska najdete většinou na jižním a východním pobřeží ostrova. Pokud hledáte na dovolené dokonalý klid bez zástupů turistů, vyražte na cestovateli nedotčený sever ostrova, kde se dá sehnat ubytování v soukromí a pláže jsou tady téměř bez lidí.