Zobrazit panel

Lesbos - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Lesbos - Řecko


Ostrov Lesbos - Zkamenělý les - Doprava na Lesbos - Hlavní město Mytilene - Anaxos - Eftalou - Molivos - Petra - Skala Kalloni - Skala Mystegna

Ostrov Lesbos

Ostrov Lesbos

Ostrov Lesbos (Lesvos) je třetím největším řeckým ostrovem. Jeho rozloha činí 1632 km2 a délka pobřeží je 320 kilometrů. Lesbos najdete na severovýchodě Egejského moře nedaleko tureckého pobřeží. Od něj jej dělí pouhých 5,5 kilometrů široká mořská úžina. To, že je Lesbos sopečného původu zaznamenáte hned po příjezdu. Na severu ostrova se tyčí dvě vysoké hory (vyhaslé vulkány) jménem Mount Lepetymnos a Mount Olympus. Kromě nich je na ostrově několik termálních pramenů, což jsou v současné chvíli ty největší projevy sopečné aktivity na Lesbosu. Erupce, které zde proběhly v minulosti vyvrhly na ostrov velké množství úrodného popela. Díky němu se teď na Lesbosu daří rostlinám všeho druhu. 40% plochy ostrova zabírá více jak jedenáct miliónů olivovníků a různé druhy ovocných stromů. Rozsáhlé jsou zde i porosty středomořského dubu a borovic. Tak krásně zelené vnitrozemí nabízí malokterý řecký ostrov a tak se Lesbos stal jednou z nejoblíbenějších destinací pro milovníky pěší turistiky. Pokud patříte mezi nadšené ornitology, i vy si zde přijdete na své. Ostrov Lesbos je tranzitní destinací pro 279 druhů ptáků.

Na ostrově žije asi 90.000 obyvatel, z nichž třetina obývá hlavní město ostrova Mytilene. Hlavním zdrojem příjmů pro obyvatele je výroba olivového oleje z místních olivovníků. Těch zde roste opravdu obrovské množství. Dalším významným zdrojem příjmů pro obyvatele je výroba Ouza - anýzové pálenky. Místní produkce pokryje téměř polovinu poptávky po tomto typicky řeckém nápoji. Nemalá část obyvatel Lesbosu se také začala orientovat na cestovní ruch. Ten zde sice ještě není natolik rozvinutý, ale alespoň nebudete bojovat s ostatními návštěvníky o místo na pláži a pokud trošku prozkoumáte pobřeží Lesbosu tak určitě narazíte na malou skrytou zátoku, kde můžete být na pláži celý den sami. Průměrná roční teplota Lesbosu je 18°C a v létě zde často teploty šplhají na více jak 40°C. Srážky jsou poměrně vzácné a ostrov je považován za jeden z nejvíce slunečných v Egejském moři.

Bezpochyby nejznámější obyvatelkou Lesbosu byla antická básnířka Sapfó (Saphó). Ta se celosvětově proslavila milostnou poezií, ve které se přiznávala ke své náklonosti k ženám. Sapfó se tak stala první známou milovnící žen a všechny její následovnice se dodnes označují podle místa jejího pobytu jako lesby či lesbičky. Není divu, že právě lesbické páry si Lesbos často vybírají jako místo pro strávení své dovolené při kterém chtějí navštívit místa, kde Sapfó žila a tvořila. Je však potřeba si uvědomit, že lidé v Řecku (především pak na venkově) mají stále silné křesťanské cítění a nejsou tolik tolerantní ke svazku dvou žen jako ostatní státy Evropy. Je proto na místě jistá zdrženlivost, která Vás může ochránit před nečekanými problémy.

Zkamenělý les

Lesbos - Zkamenělý les

Pokud zavítáte do vnitrozemí v západní části ostrova narazíte na jedninečnou světovou raritu: zkaměnelý les. Kromě Lesbosu je na celém světě jen jeden další takový les, který najdete ve Spojených státech. Lesboský zkamenělý les vznikl tak, že kdysi mocné sopečné erupce pokryly pravěké až 100 metrů vysoké rotliny vrstvou popela a vyvržených sopečných kamenů. Rostliny tak během relativně krátké doby zmizely pod sopečným nánosem a pomalu začaly kamenět. Poté nastoupila eroze a povětrnostní vlivy, které pomalu odstranily sopečnou vrstvu a odhalily tak zkamenělé stromy. Stáří lesboského lesa se odhaduje na 15 - 20 miliónů let a je chráněnou přírodní památkou. Více informací o vzniku lesa a jeho specifikách se dozvíte v muzeu Přírodní historie otevřeném v oblasti zkamenělého lesa.

Letiště Lesbos - Mytilene International Airport

Doprava na Lesbos

Stejně jako na ostatní řecké ostrovy není problém se i na Lesbos dostat pomocí trajektu. Pravidelné linky odplouvají z Athén a ze Soluně. Kromě nich existuje také řada sezóních spojení mezí Lesbosem a jinými ostrovy v Egejském moři. Pokud budete na tureckém pobřeží je možné dostat se na Lesbos i odtud: v letních měsících trasu mezi Tureckem a Lesbosem absolvuje trajekt 2x denně. Většina návštěvníků se však na Lesbos dopravuje letecky. Letiště najdete nedaleko hlavního města a nese název Mytilene International Airport. Místní mu také občas říkají Odysseas Elytis. V letní sezóně na toto letiště míří řada přímých charterovách letů. Pokud se na Lesbos budete chtít vydat mimo sezónu musíte využít pravidelné letecké spojení. Nejčastěji na Lesbos léta řecký přepravce Olympic Air s přestupy v Athénách nebo Soluni.

Lesbos - Hlavní město Mytilene

Hlavní město Mytilene

Mytilene je hlavním městem ostrova Lesbos. Kvůli řeckému zvyku, že hlavní město ostrova nese stejné pojmenování jako samotný ostrov se v Řecku názvem Mytilene někdy označuje i celý Lesbos. Město Mytilene najdeme v jihovýchodní části ostrova u rozlehlé zátoky s přístavem. Mytilene je studentským městem a tak zde bývá poměrně rušno během celého roku. Většina života se soustředí na oblast kolem nábřeží a přístavu, Zde také nejdete nejlepší taverny a restaurace. Jelikož je ostrov Lesbos nejvýznamějším výrobcem Ouza v Řecku najdete v Mytilene bezpočet stánečků a obchůdků s touto pálenkou. Říká se, že místní Ouzo je nejlepší v Řecku takže promeškat ochutnávku by bylo neodpustitelné.

Nad městem Mytilene se tyčí raně byzantská pevnost ze 14. století. Je obklopena hustým borovým lesem, kde se dá po cestě odpočívat pekně ve stínu. Samotné město Mytilene je pak plné křesťanských chrámů a zdobných neoklasicistních paláců z 19. století. V jednom takovém paláci je umístěné archeologické muzeum s pěknou sbírkou antických sošek, šperků a jiných artefaktů dokumentujících život na Lesbosu v minulosti. Během návštevy Mytilene určitě nepřehlédnete obrovskou kopuli, která je vidět z několika míst ve měste. Tato kopule patří chrámu Ajos Therapon s bohatě zdobeným interiérem a malým muzeem byzantských ikon na dvoře kostela.

Jestliže máte rádi umění raného 20. století nevynechejte vyjížďku do 4 kilometry vzdálené vesnice Varia. Zde se nachází naprosto nečekaná věc a to muzeum moderního malířského umění: Teriadovo muzeum. Prohlédnout si zde můžete díla takových velikánů jako byli Picasso, Chagall, Miro, Matisse nebo Le Corbusier.

Turistická letoviska na Lesbosu

Lesbos - letovisko Anaxos

Anaxos

Městečko Anaxos je klidné prázdninové letovisko na severozápadě ostrova Lesbos. Najdete jej v malebném zálivu, který je lemovaný prostornou písečnou pláží avšak místy s velice ostrými kamínky. Přístup do vody je pozvolný a tak je letovisko oblíbené mezi rodinami s dětmi. Voda je zde průzračně čistá a v létě přohřátá na příjemnou teplotu. Za poplatek si můžete pronajmout slunečníky a lehátka. Samotné městečko Anaxos nabízí k večernímu posezení pár tavaren a několik obchůdků se základními potravinami. Pokud vyhledáváte rušnější noční život a širší nákupní možnosti můžete vyrazit do nedaleké Petry. Sem pravidelně jezdí autobusy a pěší chůzi sem dorazíte asi za 40 minut chůze podél pobřeží.

Eftalou

Lesbos - letovisko Eftalou - Pláž

Středisko Eftalou je vyhlášené svými termálními prameny. Ty vyvěrají většinou na pozemcích místních lázeňských domů, kde se bohužel musí platit vstupné. Stále se však dají najít i veřejně přístupné prameny, kde nic neplatíte i když je jich málo a nepatří k těm nejkvalitnějším. V lázeňském domě si můžete vybrat mezi obyčejnou koupelí v horké termální vodě a nebo absolvovat některou z mnoha lázeňských procedur. Léčba se v Eftalou zaměřuje na revmatické a neurologické potíže. Na plážích jsou k vidění útesy a skalní plochy vytvořené ztuhlou lávou. Pláže jsou zde kamenité nebo oblázkové, takže boty do vody jsou vítaným společníkem. Při koupání v Eftalou můžete sledovat Turecko rýsující se na druhé straně Egejskéhho moře. Podél pobřeží letoviska Eftalou proudí několik mořských proudů, díky kterým je zdejší moře poněkud studenější. To však kompenzují již zmiňované horké prameny.

Lesbos - letovisko Molivos

Molivos

Městečko Molivos (Molyvos) je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších letovisek na Lesbosu. I přes velký počet návštěvníků si městečko zachovalo svůj původní ráz což ocenila i organizace UNESCO, která Molivos zapsala na seznam chráněných památek. Nad městem se tyčí pevnost ze 14. století a pod ní je typické podhradí s úzkými uličkami a malými domečky, kde kdysi žili poddaní místního pána. Devizou Molivosu je právě jeho romantická středověká atmosféra. Pláž není příliš hezká: oblázková s kamenitým vstupem do vody a s častým výskytem mořských ježků. Je proto dobré si aspoň na pár dní pronajmout auto nebo skůtr a vyrazit na hezčí lesboské pláže s písečným povrchem a méně lidmi. Noční život v Molivosu je poměrně bohatý s dostatkem taveren a barů, ale i přesto si zachovává klidný ráz a nějaké velké bujaré akce zde nečekejte. V uličkách starého města je k dispozici i dostatek obchůdků a prodejců suvenýrů.

Lesbos - letovisko Petra - Pláž

Petra

Živé letovisko Petra najdete na severním pobřeží ostrova Lesbos. Je zde rozlehlá písečná pláž, která se pozvolně svažuje do průzračného moře. Díky tomu je vhodná pro menší děti i pro neplavce a návštěvníky s omezeným pohybem. Jelikož je Petra cílem turistů již několik let jsou zde na návštěvníky výborně připraveni. Na pláži jsou k dispozici sprchy se sladkou vodou, půjčovny lehátek a slunečníků, stejně jako dostatek plážových barů a stánků s občerstvením. Městečko Petra je sice plné služeb pro turisty, ale stále si zachovává typický řecký ráz. Najdete zde množství typických řeckých taveren ale i restaurace s evropskou kuchyní. Po setmění se otevírá několik nočních klubů s živou hudbou, která hraje k tanci až do rána.

Lesbos - letovisko Skala Kalloni

Skala Kalloni

Rybářské městečko Skala Kalloni je proslulé lovem sardinek a v posledních letech i rozvíjejícím se cestovním ruchem. Pláž je ve Skala Kalloni jedna nejhezčí na Lesbosu plná jemného písku s velice pozvolným vstupem do vody. Zde se nemusíte bát žádných ostrých kamínku a můžete tak bez obav nechat pobíhat děti nejen po pláži, ale i v mořské mělčině. Městečko je umístěné v mořské zátoce chráněné vysokými skalisky. To vytváří výborné prostředí pro migrující ptactvo, které si zde dělá zastávky na své cestě do teplých krajin a zpět. I proto je Skala Kalloni oblíbeným místem pro ornitology. Během srpna probíhá v městečku tradiční festival oslavující místní sardinky. Ty se zde loví již po staletí a během slavností můžete ochutnat jejich maso na desítky způsobů.

Skala Mystegna

Skala Mystegna je klidné letovisko určené pro neuspěchanou relaxační dovolenou. Místní pláž sice není tak rozlehlá jako jiné pláže na ostrově Lesbos, ale díky malému počtu návštěvníků střediska Skala Kalloni nebývá ani v letních měsících přeplněná. Její povrch je tvořen převážně pískem, místy s malými oblázky. Vstup do moře je pozvolný a díky tomu vhodný i pro měnší děti. V městečku Skala Kalloni najdete pár taveren a několik obchůdků. Rušný denní ani noční život zde nehledejte.