Zobrazit panel

Kefalonie - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Kafalonie - Řecko


Ostrov Kefalonie - Město Argostolion - Letiště v Kefalonii - Lassi - Svoronata - Lourdas - Assos - Katelios - Skala - Poros - Sami - Agia Efimia - Fiskardo - Město Lixouri

Ostrov Kefalonie

Tento turisticky oblíbený řecký ostrov s hlavním městem Argostolion patří mezi největší v Jónském moři na kterém se nachází mnoho vynikajících turistických letovisek, kam přijíždí tisíce návštěvníku po celou dobu letní sezóny. Ideální a pohodlný způsob, jak se dostat na ostrov Kefalonii je formou organizovaného zájezdu, které pořádají cestovní kanceláře.

Ostrov Kefalonie

Celý ostrov je převážně hornatý s drsným terénem a nejvyšší horou Ainos tyčící se do výšky 1.627 m. Pokud se Vám zrovna nebude chtít ležet na překrásných kefalonských plážích, tak tento facinující ostrov nabízí velkou škálu vyžití od potápění v blankytném moři, horskou turistiku, horolezectví, jízdu na horském kole nebo využijte místní půjčovny skůtrů a automobilů a projeďte si v pohodlí celý ostrov na kterém uvidíte spousty archeologických nalezišť z dob římské říše. Pro fyzicky zdatnější doporučujeme vyšplhat na horu Ainos a při troše štěstí a dobré viditelnosti uvidíte až na ostrov Zakynthos a nedaleký ostrov Ithaka.

Zajímavostí je, že v roce 1953 Kefalonii postihlo silné zemětřesení při kterém byly téměř zničeny všechny budovy na ostrově převážně vybudované v benátském stylu a dodnes můžete v malebných vesničkách zahlédnout zříceniny těchto historických budov. Jen malá čast zůstala zachována na severu ostrova kolem malé vesnice a letoviska Fiskardo.

Hlavní město Kafalonie - Argostolion

Hlavní město Kafalonie - Argostolion

Agrostolion nebo také nazývané Argostoli je hlavním městem ostrova Kefalonie a současně přístav v malebné laguně s 15.000 obyvateli. Přístav je především využíván pro výletní lodě přijíždějící po řeckých ostrovech, ale také zde uvidíte menší rybářské lodě a luxusní soukromé jachty. Pokud si naplánujete výlet do města tak určitě nezapomeňte navštívit brzy ráno velký rybí trh, kde místní nakupují čerstvé ryby a mořské plody, které místní rybáři nalovili časně ráno. Pokud jste ubytovaní v letovisku Lassi, tak do města to budete mit pěsky necelých 10 minut chůze. Město Agrostolion nabízí také spoustu obchodů, marketů a taveren.

Pokud holdujete diskotékám, barům tak jsou převážně rozesete kolem hlavního náměstí a v přilehlých uličkách. Na hlavním náměstí Platia Vallianou najdete i banky a bankomaty a pro ty zavislé na internetu i internetovou kavárnu s občerstvením. Pokud by Vám chyběla možnost větších nákupů a courání po supermarketech tak souběžně s pobřežím středem města vede dlouhá ulice Lithostroto kde je vybudováno nové a moderní obchodní centrum se spoustou obchodů a služeb, jak to známe od nás. Jestliže si pronajmete auto tak ideální parkování v centru města je v přilehlých ulicích a je zdarma.

Letiště v Kefalonii - Nomos Kefallinias

Letiště v Kefalonii - Nomos Kefallinias

Jižně od města je vybudováno i mezinárodní letiště Argostolion Airport s názvem Nomos Kefallinias, na které přiletíte ve většině případů charterovým letem na svou dovolenou. Dráha je umístěna souběžně s jižním pobřežím a tak si vychutnejte pohled z přistávajícího letadla na Jónské moře a udělejte si i pár fotografií do Vašeho archívu.

Letoviska v Kefalonii

Lassi

Pláž v letovisku Lassi

Letovisko Lassi je vzdáleno jen 3km od hlavního města Kefalonie, Argostolion. Je to poměrně rušné letovisko s ubytovacími kapacitami v hotelech, ale i apartmánech vybudovaných mezi borovicemi. Pokud si vyberete ubytování v hotelu tak mezi nejlepší se zařadil hotel Plati Yialos a Makris Yialos s poměrně slušnými službami přímo na písečné pláži Lassi. Pro ty méně naročné jsou k dispozici apartmány kus dál od moře s různou kvalitou a předevsím jsou situované ve strmých ulicích, ale převážně s výhledem na moře. Výhoda letoviska Lassi je cca 5 km vzdálené letiště, takže po příletu to máte opravdu jen kousek. Pláže se zde považují za jedny z nejlepších v celé Kefalonii. Pokud chcete objevovat Kefalonii, tak doporučujeme si pronajmout auto, protože v tomto letovisku na Vás nedýchne tak silně ta pravá řecká atmosféra.

Svoronata

Stejně jako letovisko Lassi se Svoronata nachází nedaleko mezinárodního letiště, kde nanajdete žádné hotely, ale pouze malé apartmány převážně vybavené vlastním sladkým bazénem. Nenechte se odradit blízkým letištěm, na kterém jsou noční lety omezené, takže i v noci nasajete poklidnou řeckou venkovskou atmosféru. Ve vesnici najdete krásně udržované domy se spoustou zeleně a všudypřítomných květin. V letovisku Svoronata nikde nejsou velká nákupní centra, ale pouze malé stylové obchůdky, taverny a restaurace. Jestliže neplánujete pronájem auta, tak do hlavního města Argostolion jezdí autobus a cesta trva přibližně 20 minut. Pláže jsou zde písečné a umístěné ve většině případů kousek od ubytovacích kapacit a apartmánů. Zajímavostí Svoronaty je přímo na náměstí velký kostel, který patří mezi největší na celém ostrově s krásně zdobenými freskami.

Pláž v Lourdas

Lourdas

Dalším malým, ale poměrně moderním kefalonským letoviskem je vesnička Lourdas, která nabízí ubytování na vyšší úrovni od hotelů přes vybavené apartmány až po menší studia. Hotely jsou situovány předeším v blízkosti pláže a další kapacity se táhnou jednou ulicí směrem od pláže a do poměrně strmého kopce. Při výběru ubytování ve Vaší cestovní kanceláři dbejte na to, kde se konkretní místo nachází, abyste nebyli překvapeni, že budete šlapat hodně do kopce, když se budete vracet z pláže. Lourdas je kouzelné letovisko, které umocňuje výhled na masivní kefalonské pohoří a při koupání v moři budete mít krásný pohled na nejvýšší horu Kefalonie, Ainos. Celé letovisko je poměrně klidné, které nežije divokým nočním životem, ale nabízí příjemný odpočinek na pláži nebo v místních barech, restauracích a tavernách. Jestli se chcete v noci pobavit zajeďte si do letoviska Lassi nebo přímo do Argostolionu. Nadšenci památek a historie by si neměli nechat ujít návštevu malého kláštera Sissia zasvěceného Panně Marii vybudovaný ve 13. století a nejdete jej podél pláže Lourdas.

Assos

Assos je starobylá kefalonská a romatická vesnička, ve které budete mít pocit, že se zastavil čas. V letovisku nejsou žádné hotely, ale velice pěkné a moderní apartmány s vlastním bazénem a výhledem na moře. Budovy jsou převážně zrekonstruované, ale najdete zde i staré benátské zříceniny domu, které postihlo zemětřesení. Assos je vzdálen necelých 50 minut autem od hlavního města a do hodinky jste přímo na letišti. Assos je současně i malý přístav umístěný v laguně a v zásadě se jedná o malou rybářskou vesnici. Nejlepší pláži, kterou využívají turisté je Myrtos, která vede kolem celé laguny a buď se na ni dostanete cestičkou podél moře mezi skalisky nebo po silnici, která vede nad městem a pokocháte se pěkným výhledem na celý Assos.

Katelios

Katelios

Katelios je velice oblíbená dovolenková destinace v Kefalonii umístěná v jihovýchodní části ostrova s perfektní širokou písečnou pláží mírně se svažující do vod Jónského moře, takže výborná volba na dovolenou s dětmi. Hotely se táhnou podél pobřeží nabízející všemožné služby. Noční život je zde průmerný a není nijak extrémně hlučný. Přímo ve vesnici nežije mnoho místních obyvatel a starousedlíků. Ti se sem nastěhují jen přes letní měsíce, kdy začíná turistická sezóna. Vzhledem k tomu, že poblíž letoviska Katelios se vyskytují mořské želvy Karety, které jsou chráněny tak se určitě běžte na ně podívat, pěkný zážitek pro děti a v souvislosti s tím se ve měste v letních měsících pořádá festival životního prostředí na ochranu těchto vzácných želv.

Skala

Pláž v letovisku Skala

Skala je oblíbeným a moderním letoviskem v Kefalonii. Dříve byla jen malou rybařskou vesnicí, kde se místí obyvatelé živili pouze rybolovem a zemědělstvím. Skala je místem kdy byl klasický řecký život nahrazen turistickým ruchem a myšlenka zde vybudovat turistické letovisko nabrala v posledních letech na otáčkách a dnes již můžeme vidět velkou změnu, kdy se z poklidné osady stává rušnější oblast. Ve Skale se hned nachází několik pláží a ta hlavní má na délku 3 km a je kombinací oblázků a písku. Veškeré hotely a ubytování je umístěno podél pláže, takže do vody to máte opravdu kousek a potěsí i výhled na moře. Na plážích jsou běžně dostupné lehátka a slunečníky. Poměrně slušná nabídka vodních sportů jako paragliding, vodní lyže, vodní skůtry může byt příjemným obohacením Vaší dovolené. Ve Skale je také spousta obchodů se suvenýry, restaurace a bary s diskotékami pro ty, kteří by chtěli okořenit svůj noční život. V případě nouze nebo nějaké nehody tu najdete i místní lékárnu. Jestliže Vás přestane bavit polehávání na pláži, udělejte si peší výlet do místních kopců na kterých potkáte volně se pasoucí kozy a ovce a dýchne na Vás ta pravá řecká atmosféra umocňující skvělý výhled na moře. Pokud byste v okolí chtěli navšívit nějakou tu památku tak na okrají vesničky objevte staré římské domy vybudované kolem roku 300 s ještě dochovanými mozaikami. Je to takové malé středověké muzeum, kde uvidíte jak žili v dobách minulých. Vstup je samožejmě zdarma. Dále necelé 2 km do Skaly můžete spatřit ruiny více než 2000 let starého Apolonova chrámu.

Malebné letovisko Poros

Poros

Jako další resort dále za Skalou je Poros. Poros je především přístavem a důležitým turistickým letoviskem v Kafalonii s velice slušným ubytováním především v apartmánech. Většina z nich disponuje bezvadným výhledem na moře. Oproti Skale je Poros o něco málo větší vesnice a nabízí veškeré možné služby pro turisty. Využit zde můžete dvou krásných pláží z nichž jedna je přímo u malého náměstí a další pláž Aragia opodál. Část vesnice lemuje čistě upravená promenáda plná květin, stromů, taveren a typických řeckých obchůdků, vhodná pro večerní romatické procházky. Kousek nad Porosem se zvedá drsné a mohutné kefalonské pohoří, které umocňuje celou atmosféru tohoto letoviska. Jedinečnou možnost máte, pokud se rohodnete vydat třeba jen na jednodenní výlet na pevninské Řecko do městečka Killini, tak trajekty odsud odjíždí každý den. Koupání v moří je v Porosu fantastické a viditelnost mořského dna zaručuje nezkonale čistá voda. Doporučujeme si vyšplhat na téměř 800 m vysoký kopec, kde mimo to, že uvídíte své letovisko jako na dlani a pokocháte se výhledem, tak můžete na vrcholu navšívit stárý klášter Atros.

Přístav v Sami

Sami

Letovisko Sami je po Porosu druhým nejvýznamějším přístavem na východním pobřeží Kefalonie odkud se dostanete trajektem na ostrov Korfu a Ithaku a dokonce sem plují výletní lodě až z Itálie. Sami je poměrně rušné a živé letovisko, které nabízí pro středoevropana slušné ubytování jak v hotelech tak i apartmánech, které lemují celé pobřeží. Jak už to v Kefalonii chodí tak k dispozici jsou taverny, obchody a vše co nutně potřebujete pro Vaši dovolenou. Nejlepší a nejvyhledávanější pláži v Sami je pláž Karavomilos vzdálená asi 1km od městečka. Pokud hledáte klidnou a ničím nerušenou pláž a zátoky bez turistů, tak se vydejte po pobřeží směrem k letovisku Aghia Efhemia, kde můžete strávit třeba celý den úplně sami. V okolí letoviska Sami najdete třeba horskou jeskyni Drogaroti nebo sladkovodní jezero Melissani.

Agia Efimia

Letovisko Agia Efimia

Agia Efimia je řecká typická poklidná rybářská vesnice umístěná ve východní části ostrova Kefalonie, zatím neporušena zvýšeným počtem turistů. Centrum vesnice se soustřeďuje kolem malého přístavu a podél pobřeží. V tomto kefalonském letovisku je dokanalý klid pro strávení relaxační dovolené a nenajdete zde ani žadné hotely, ale ubytování je především v malých a klidných apartmánech s výhledem na moře. Voda je zde opravdu křisťálově čistá a pláže bez hektických turistů. Výhodou letoviska Agia Efimia je umístění, díky kterému každý den můžete sledovat malebné západy slunce. Jestliže rádi šnorchlujete nebo se potápíte v klidu a ničím nerušeni, tak si tohoto letoviska opravdu užijete. Najdete tu i malou kvalifikovanou školu potápění. Tento turisticky resort je vyhlášený tím, že místní taverny a restaurace dělají úžasné řecké jídlo.

Fiskardo - dokonalá dovolená v Řecku

Fiskardo

Fiskardo je oblíbený turistický resort umístěný v nejsevernější části ostrova. Celé této vesnici dominuje přístav s majákem postaveným v roce 1892 odkud denně odpolouvají a připlouvají lodě na přilehlé ostrovy Ithaka a Lefkada. Tento resort je oproti ostatním na vyšší úrovni všech služeb, tudiž ceny jsou zde o málo vyšší než v ostatní letoviscích v Kefalonii. Velké množství obchodů, taveren a zábavy je zde samozřejmostí. Fiscardo navštěvuje také hodně turistů, kteří využívají vodní sporty, především jachting a windsurfing. Pro klidnější povahy doporučujeme pronájem malé loďky ve které prozkoumáte místní pobřeží se spoustou jeskyň a zátok. Za zmínku stojí shlédnutí i malého byzantského kostela. V letních měsících je Fiskardo poměrně nabité movitějšími turisty, ale celý koncept letoviska je řesen, aby nenaboural atmosféru a ráz Vaší dovolené. I při vyšších cenách tento resort doporučujeme a uvidíte, že nebudete zklamáni.

Město Lixouri

Lixouri

Město Lixouri je asi hodinu cesty autem z mezinárodního letiště Argostolion Airport a obsazuje druhou příčku co se do velikosti týče s počtem kolem 3000 obyvatel umístěn na poloostrově Paliki. Pokud zrovna nemáte vypůjčené auto tak z Agrostolionu sem jezdí co půl hodinu trajekt a jste tu za necelou půlhodinku plavby. Celá oblast kolem Lixouri je zemědělská a při cestách po okoli uvídíte spousty polí se zemedělskými plodinami a obilím. Celé město podél pobřeží lemuje velké a široké nábřeží s přístavem na kterém se tyčí bronzová socha významného řeckého básníka Laskaratose. V letních měsících se v Lixouri pořadají hudební festivaly přímo s živou hudbou na hlavním náměstí se spoustou obchodů, taveren a restaurací, která umocňuje příjemnou a pohodovou afmosféru celého Lixouri. Ubytování v Lixouri je na slušné úrovni, které zajištují dobré hotely. Koupaní a pláže jsou zde široké a převážně písčité, ale pokud si pronajmete auto, skůtr nebo jenom kolo, tak po pár kilometrech za městem si užijete klidného koupání na plážích Xi nebo Mega Lakkos.