Zobrazit panel

Athos - Chalkidiki - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Athos - Chalkidiki - Řecko


Athos Chalkidiki - Ostrov Ammouliani - Uranopolis - Nea Roda - Lerissos - Stratoni - Olympiada

Agion Oros - Athos - Chalkidiki - Řecko

Athos Chalkidiki

Athos je poslední a nejvýchodnější výběžek poloostrova Chalkidiki. Většinu rozlohy Athosu zabírá částečně autonomní mnišský stát, který zde existuje déle než 1.000 let. Oficiální název státu je Agion Oros, což lze volně přeložit do češtiny jako „Svatá hora“. Pokud byste chtěli toto území navštívit je nutné si s předstihem vyřídit povolení ke vstupu. To je každoročně udělováno jen pár stovkám lidí a během pobytu v Agion Oros, je nutné dodržovat místní přísná pravidla. Mezi jedno z těchto pravidel patří striktní zákaz vstupu žen a zvířat ženského pohlaví na území mnišské komunity. Drtivá většina turistů tak volí trošku jiný způsob poznání přírodních i architektonických krás v Agion Oros: výletní plavby podél pobřeží ostrova. Sice kláštery neuvidíte zblízka a nemůžete se projít místní takřka panenskou přírodou, ale i tak si na lodi uděláte poměrně přesný obrázek o tom, jak bájný divoký Athos vlastně vypadá.

Všechen cestovní ruch na Athosu se tak soustřeďuje na jeho severní část, která stále patří Řecku. Jelikož jsou pláže na Athosu nejdál od letiště v Soluni, je tato oblast Chalkidiki nejméně zasažená turismem. Místní letoviska jsou spíše klidnější a pokud vyrazíte na výlet do hornatého vnitrozemí, je velká pravděpodobnost, že celý den nikoho nepotkáte. Pobřežní střediska na Athosu jsou příjemnými oázami klidu a hostí spíše individuální cestovatele než organizované hromadné zájezdy pořádané cestovními kancelářemi. Pokud tedy očekáváte od dovolené rušnou pláž, večerní procházky po městské promenádě se spoustou obchůdků a taveren, raději vyrazte do jiné oblasti Chalkidiki, třeba na populární poloostrov Kassandra nebo poloostrov Sithonia.

Turistická letoviska na Chalkidiki, poloostrov Athos v Řecku

Ostrov Ammouliani - Athos - Chalkidiki - Řecko

Ostrov Ammouliani

Podél celého pobřeží Chalkidiki se nachází spousta menších ostrůvků, ale jen jeden z nich je trvale obydlený: Ammouliani, umístěný asi 2 kilometry od pobřeží výběžku Athos. Ammouliani má rozlohu 4,5 kilometru a trvale zde žije 600 obyvatel. Tisíce turistů ročně míří na tento malebný ostrůvek, kde si užívají klidu a pohody místních písečných pláží. Název Ammouliani se do češtiny překládá jako „jemný písek“ a hodně tak napovídá o povrchu místních pláží. Nejznámější pláže na ostrově jsou Agios Georgios, Megali Ammos a Karagatsia. Kromě nich zde však najdete i obrovské množství malých zapomenutých zátok s menšími, a často i prázdnými, plážemi. Cesta z pobřeží Athosu na Ammouliani trvá trajektem asi 10 minut a lodě vyjíždějí několikrát denně. Po příjezdu se ocitnete v hlavním městě ostrova, v Ammouliani. Zde také najdete nejvíce tavaren, obchůdků a také možností ubytování.

Uranopolis

Uranopolis- Athos - Chalkidiki - Řecko

Uranopolis (Ouranoupolis) je nejoblíbenější a nejnavštěvovanějším resortem na poloostrově Athos. Leží přímo u hranic s mnišským státem Agios Oros, ve vzdálenosti asi 130 kilometrů od města Soluň. Název města můžeme přeložit jako „ z nebe“ a pro mnohé návštěvníky je Uranopolis opravdu nebeským místem na zemi. Atmosféru letoviska dokreslují hory zvedající se jen kousek od pobřeží, které jsou oblíbeným místem pro horskou turistiku. V Uranopolis najdete několik dobrých pláží. Hlavní městská pláž je tvořena dlouhým pruhem písku a z jedné strany je lemována přístavem. Ten však není nijak rušný a slouží především jako základna pro místní rybářské loďky a turistická plavidla vozící zvědavce na okružní plavby kolem Agion Oros. Vybavenost městečka Uranopolis je poměrně dobrá. Najdete zde banky, lékaře, minimarkety, obchůdky se suvenýry a samozřejmě pestrý výběr rybích tavaren, restaurací a kaváren podél mořského pobřeží. Městečko má také pravidelné autobusové spojení s Kassandrou a Sithónií.

Nea Roda - Athos - Chalkidiki - Řecko

Nea Roda

Letovisko Nea Roda se nachází na severovýchodním pobřeží výběžku Athos, 125 kilometrů daleko od Soluně. Městečko bylo postavené v roce 1922 uprchlíky z tureckého města Roda. Nea Roda si dodnes zachovala typickou řeckou atmosféru poklidné rybářské osady s úzkými uličkami, lemovanými tradičními domy. Pláže podél letoviska jsou tvořeny především jemným pískem, i když můžete narazit i na místa s oblázky. Podél hlavní pláže jsou k dispozici plážové bary a taverny nabízející mořské speciality. Přímo v městečku je pak výběr restaurací a taveren ještě širší a narazíte zde i na obchody s potravinami a malé pekárničky. V posledních letech Nea Roda získává stále větší oblibu i mezi vyznavači windsurfingu a jízdy na vodních lyžích, pro které je zde připraveno perfektní zázemí.

Lerissos

Lerissos - Athos - Chalkidiki - Řecko

Lerrisos patří k větším a rušnějším střediskům na Athosu. Trvale zde žije asi 3.000 lidí, kteří se nejčastěji živí rybolovem. Moře v okolí Lerissos je nejdůležitější rybářskou oblastí na Athosu a místní rybáři svými úlovky zásobují všechny přilehlá přímořská letoviska i horské vesnice. Obrovským lákadlem pro návštěvníky Lerissos je zdejší dlouhá písečná pláž oceněná Modrou vlajkou za čistotu. Vstup do vody je zde velmi pozvolný, vhodný i pro menší děti, popřípadě neplavce. Podél pláže se táhne promenáda s lavičkami a několika tavernami a vinárnami. V jedné části pláže jsou vysázené stromy tvořící příjemný stín. Právě v těchto místech jsou ukryté ty nejlepší plážové bary. Pokud zamíříte na odlehlejší části pláže, možná nemile Vás překvapí pohled na rozpadlé budovy a vraky lodí. Tato část městečka je spíše připomínkou průmyslové minulosti, než prázdninovým letoviskem. Během léta v městečku Lerissos probíhá řada festivalů s různými představeními a koncerty na ulicích pod širým nebem. Městský přístav slouží nejen rybářům, ale můžete se z něj vydat i na plavbu kolem mnišského státu Agion Oros.

Stratoni - Athos - Chalkidiki - Řecko

Stratoni

Stratoni je bývalé težařské městečko, kde dodnes můžete najít nepěkná zákoutí s kulisou rozpadajících se továrních hal. Oblast Stratoni je často zasažena zemětřesením a proto je většina domů v městečku postavená v relativně nedávné době. Hlavní městská pláž je tvořena pískem s příměsí kamínků a má veškeré potřebné zázemí: taverny, plážové bary a rychlá občerstvení. Je také lemována vzrostlými stromy poskytujícími dostatek stínu. Pláže v okolí města Stratoni jsou sice klidnější, avšak bez jakéhokoliv přírodního stínění a také bez služeb a vybavení. Oblast je také díky těžbě známá častými archeologickými nálezy. Ve Stratoni však není žádné muzeum, kde by jste si je mohli prohlédnout.

Olympiada

Olympiada - Athos - Chalkidiki - Řecko

Městečko Olympiada (Olympiáda) najdete asi 95 kilometrů daleko od Soluně a v posledních letech se stalo oblíbeným místem jednodenních výletníků z jiných středisek na Chalkidiki. Ve městě se nachází překrásná písečná pláž ve tvaru půlměsíce s jemným bílým pískem. Pronajmout si nemůžete lehátka se slunečníkem anebo relaxovat na vlastním přineseném ručníku. Podmořský život je zde natolik bohatý, aby se Olympiáda stala vyhledávanou i mezi příznivci šnorchlování. Městečko leží v chráněné krajinné oblasti což je zárukou krásné neporušené přírody v okolí Olympiady. Městečko je pojmenované po matce vojevůdce Alexandra Velikého a jednoho zdejšího rodáka zná celý svět: Aristoteles.