Zobrazit panel

Kassandra - Chalkidiki - dovolená v Řecku a informace pro turisty

Kassandra - Chalkidiki - Řecko


Kassandra Chalkidiki - Nea Kallikratia - Nea Plagia - Nea Flogita - Dionisou - Nea Moudania - Nea Potidea - Nea Fokea - Afitos - Kallithea - Kriopigi - Polichrono - Hanioti - Pefkohori - Sani - Siviri - Fourka - Possidi

Kassandra (Pláž) - Chalkidiki - Řecko

Kassandra Chalkidiki

Řecký region Kassandra je ze všech oblastí na Chalkidiki nejblíže k městu Soluň. Díky tomu je zde také nejvíce rozvinutý cestovní ruch a většina návštěvníků Chalkidiki míří právě na tento výběžek. Téměř v každém městečku a vesnici na pobřeží Kassandry najdete vybudované hotelové komplexy a malé rodinné penziony. Rozvíjející se turismus sice hodně obohacuje místní ekonomiku, má však zhoubný vliv na tradiční řeckou kulturu. Typické řecké taverny na Kassandře ve velkém vytlačují restaurace nabízející kontinentální a italskou kuchyni. Spíše než zeleninový salát a rybu na řecký způsob si zde můžete dát steak s hranolky nebo bezpočet variací na pizzu a různé těstoviny. To sice vyhovuje většině zahraničních návštěvníků, hledáte-li však na dovolené bližší kontakt s místními tradicemi a kulturou vydejte se spíše do jiných částí Chalkidiki, na Sithonii nebo Athos. Pláže na Kassandře jsou vesměs písečné a řada z nich se pyšní oceněním Modrou vlajkou udělovanou každoročně Evropskou unií. Kvůli velkému počtu turistů mířících na Kassandru je však potřeba počítat s tím, že především v letní sezóně jsou místní pláže poněkud přeplněné.

Turistická letoviska na Chalkidiki, poloostrov Kassandra v Řecku

Nea Kallikratia (Nea Kalikratia) - Chalkidiki - Řecko

Nea Kallikratia (Nea Kalikratia)

Přímořské letovisko Nea Kallikratia najdete v nejsevernější části poloostrova Kassandra, pouhých 35 kilometrů daleko od letiště v Soluni. Během posledních let se z městečka Nea Kallikratia stal rušný prázdninový resort, který láká své návštěvníky na řadu pěkných písečných pláží. Nejznámější a nejvyhledávanější je pláž Vargia, oceněné Modrou vlajkou za čistotu pobřeží i mořské vody. Tato pláž je však v létě přeplněná návštěvníky letoviska i jednodenními výletníky z nedaleké Soluně. Přímo v centru Nea Kallikratia je umístěná 800 metrů dlouhá písečná pláž Azure, která díky své blízkosti centra města nabízí dostatečné zázemí s bary a restauracemi. V okolí městečka je naštěstí dostatek dalších malebných pláží, které nejsou ani v nejvyšší sezóně přeplněné.

Například pláž Geoponica Mykoniatika je dlouhá jeden kilometr a široká 30 metrů. Díky tomu svým návštěvníkům nabízí dostatek místa. Pláž je lemována borovým hájem, ve kterém se skrývají menší rodinné penziony a domky nabízející ubytování v soukromí. Pláž Geoponica Mykoniatika je taktéž držitelkou Modré vlajky. Samotné městečko Nea Kallikratia nabízí dostatek zábavy jak přes den, tak i v nočních hodinách. Můžete zajít do příjemné kavárny nebo posedět do restaurace či baru. Po setmění se otevírají místní noční kluby, kde je o zábavu postaráno až do časných ranních hodin.

Nea Plagia

Nea Plagia - Chalkidiki - Řecko

Městečko Nea Plagia bylo postaveno na místě močálu v roce 1924. Noví obyvatelé močál vysušili a krajinu přeměnili na úrodnou zemědělskou půdu, kde dnes úspěšně pěstují rajčata, melouny, olivy a vinnou révu. Letovisko Nea Plagia disponuje několika pěknými písečnými plážemi, které jsou dostatečně široké a vstup do vody je zde pěkne pozvolný. Z tohoto důvodu si Nea Plagia oblíbili především rodiny s dětmi. V městečku najdete veškeré potřebné obchody od supermarketů, přes prodejny suvenýrů až po cukrárny. Samozřejmostí jsou taverny, restaurace a bary s živou i reprodukovanou hudbou. V letních měsících se v městečku pořádá několik kulturních slavností, při kterých na ulicích vystupují tanečníci a pod širým nebem se vystavuje lidové umění.

Nea Flogita - Chalkidiki - Řecko

Nea Flogita

Nea Flogita je dalším místem populárním především mezi rodinami s dětmi. Letovisko Nea Flogita najdete asi 45 kilometrů daleko do Soluně. Pláž ve středisku je dlouhá 1,5 kilometru a je lemována více jak 100 palem. Při pobřeží se táhne rozsáhlá mořská mělčina, vhodná pro dovádění v moři blízko břehu bez obav z hluboké vody. Asi 50 metrů od pobřeží se pod mořskou vodou skrývá rozsáhlý útes, díky kterému je pobřeží v Nea Flogita chráněné před vlnami z otevřeného moře. Podél pláže vede pěkná pobřežní promenáda lemovaná obchůdky a restauracemi, oblíbená pro večerní procházky při zapadajícím slunci. Nea Flogita také nabízí široký výběr z barů a nočních klubů, popřípadě můžete večer zajít do místního letního kina.

Dionisou

Dionisou - Chalkidiki - Řecko

Prázdninové letovisko Dionisou bylo postaveno čistě pro potřeby turistů. Najdete jej asi 50 kilometrů daleko od Soluně a svým návštěvníkům nabízí ubytování v několika velkých hotelových komplexech a asi ve 40 rodinných penzionech. V letovisku je také umístěné moderní sportovní centrum s bazény, tenisovými kurty a hřišti na basketball. Pro zájemce je k dispozici i závodní okruh s motokárami. Pláž v Dionisou je dostatečně široká a dlouhá lemována průzračným mořem na jedné straně a městskou promenádou na druhé. Od promenády je ještě navíc oddělena porostem tamaryšků, které v perném létě poskytují stín. V centru městečka Dionisou bývá často pláž poněkud přeplněná. Jestliže zatoužíte po trošce klidu, stačí vzít svůj ručník a vydat se na jižní část pláže, kde je lidí mnohem méně. Večer můžete v Dionisou vyrazit za zábavou do některého z mnoha místních podniků, popřípadě navštívit městský trh, kde se prodávají zdejší zemědělské plodiny, textil a několik tradičních ručně dělaných výrobků. Na tržišti tak můžete narazit na originální a nestrojově vyráběné suvenýry.

Nea Moudania - Chalkidiki - Řecko

Nea Moudania

Nea Moudania je hlavním turistickým resortem na poloostrově Kassandra. Každoročně jej navštěvují zástupy turistů nejen z Řecka, ale takřka z celé Evropy. Nea Moudania najdete asi 60 kilometrů daleko od Soluně a krom toho, že se jedná o oblíbené prázdninové letovisko je i jedním z největších řeckých rybářských přístavů. Nejvíce se zde loví sardinky, na které jsou ve městě umístěné i zpracovatelské haly a balírny. Okolí městečka je velice úrodné a najdete zde rozsáhlé meruňkové sady a arašídová pole. Krom toho se zde pěstují i tradičnější olivy a citrusy. Pláž v Nea Moudania není nijak zvláštní, spíše se dá zařadit mezi podprůměrné v oblasti poloostrova Kassandra. Pláž je totiž poměrně úzká a navíc uměle vytvořená navezeným pískem a oblázky. Pod hladinou moře se však skrývají ostré kameny a tak je při pobytu zde vhodné přibalit boty do vody. Na pláži je k dispozici středisko vodních sportů a celé pobřeží je lemováno bezpočtem barů, taveren i restaurací. Předností městečka Nea Moudania je jeho nepatrná zkaženost turismem. Jedná se spíše o živoucí přístavní město, kde stále převládají návštěvníci z Řecka a i atmosféra je zde více typicky řecká, než v jiných místech na Kassandře. Každou středu se zde navíc pořádá obrovský trh, kam své zboží vozí lidé z dalekého okolí.

Nea Potidea - Chalkidiki - Řecko

Nea Potidea

Klidnější prázdninové letovisko Nea Potidea najdete asi 60 kilometrů daleko od Soluně. Podle mnohých cestovatelů je Nea Potidea nejkrásnějším místem na celém Chalkidiki. V městečku je k vidění malebný přístav s kotvícími rybářskými bárkami. Dlouhá písečná pláž v Nea Potidea má dobré turistické zázemí, takže zde najdete dostatek rychlých občerstvení, plážových barů, ale i středisko vodních sportů s půjčovnou sportovního vybavení. Na obě strany od hlavní písečné pláže se nachází množství malých zátok s menšími písečnými i oblázkovými plážemi. Za řadou těchto plážiček jsou postavené hotelové komplexy, které odlehlé pláže využívají jen pro své hosty. V místech, kde stojí Nea Potidea je Kassandra natolik úzká, že zde již v roce 300 př.n.l. byl vykopán kanál, který spojuje záliv Thermaikos na západě se zálivem Toroneos na východním pobřeží Kassandry. V roce 1426 byl kanál rozšířen a zpevněn a v této podobě si jej zde můžete prohlédnout do dneška. Teprve v roce 1970 byl postaven kvalitní most spojující oba břehy kanálu.

Nea Fokea - Chalkidiki - Řecko

Nea Fokea

Nea Fokea je malebná rybářská vesnice vyhlášená svými rybími tavernami a tradičními kavárnami. Celé vesnici dominuje byzantská pevnost s věží postavená v roce 1407 na skalním výběžku nedaleko pláže. V Nea Fokea žije asi 1.500 stálých obyvatel a v letních měsících se toto číslo zvyšuje až na 10.000 lidí. Turistické zázemí v Nea Fokea je na velmi vysoké úrovni a svým návštěvníkům městečko nabízí ubytování od luxusních hotelů, přes rodinné apartmány až po místa určená ke kempování. Nea Fokea si však stále zachovává i velkou část své „řečkosti“ s tradičními tavernami a krámky prodávajícími místní výrobky. Pokud hledáte místo s rušným nočním životem, Nea Fokea raději vynechejte. Sice zde najdete několik nočních klubů, ale nabídka není jinak závratná a i zábava je zde spíše klidnější. Pláž v Nea Fokea není příliš rozlehlá a její povrch je tvořen především pískem a malými kamínky.

Afitos - Chalkidiki - Řecko

Afitos

Vesnička Afitos (Athitos) je jednou z mála na Kassandře, která si stále zachovává svůj řecký ráz. Je to dáno hlavně díky tomu, že zde existují přísná regulační omezení pro stavbu nových domů. Afitos má sice stovky let dlouhou historii, ale jeho současnou podobu tvoří především domy a kostely postavené v 19. století. Drtivá většina návštěvníků vesnice Afitos jsou jednodenní výletníci z jiných letovisek na Kassandře, kteří sem přijeli načerpat řeckou atmosféru a ochutnat řecká jídla v typických tavernách. Oblíbené jsou i suvenýry vyráběné místními řemeslníky. Pláž v Afitos je tvořena jemným bílým pískem, místy však s ostrými kamínky. Pod vodou se také skrývá několik skalisek, které nejsou na první pohled vidět. I přesto je pláž v létě v obležení turistů a pokud hledáte klidnější místo na slunění, budete se muset vydat dále za město.

Kallithea

Kallithea - Chalkidiki - Řecko

Kallithea se dá volně přeložit jako „krásný pohled“ a najdete jej asi 85 kilometrů daleko od Soluně. Právě toto městečko je bezpochyby nejoblíbenějším letoviskem na poloostrově Kassandra. Místní pobřeží je lemováno borovicemi, mezi kterými jsou schované hotelové komplexy, rodinné penziony, apartmánové domy a také dostatek ubytování v soukromí. Rozvoj turistiky zde započal již v roce 1970 a Kallithea se rychle stala vyhledávanou dovolenkovou oblastí. Její obrovskou devizou je rozlehlá pláž tvořená jemným pískem, která navíc disponuje velmi pozvolným vstupem do moře, což ocení hlavně rodiny nejen s menšími dětmi. Pokud Vás povalování na pláži přestane bavit můžete navštívit zdejší středisko vodních sportů a zkusit si jízdu na banánu, popřípadě půjčit šlapadlo či lodičku. Kallithea má také jako každé správné přímořské letovisko obrovskou nabídku restaurací, kaváren a barů. Nabídka jídel je zde převážně podle západního stylu (pizza, hamburgery, hranolky apod.), ale pokud trošku zapátráte tak můžete objevit i několik taveren s nabídkou řeckých pokrmů. Po setmění Kallithea neupadá do hlubokého spánku, ale ožívá díky řadě diskoték, barů a klubů s živou hudbou.

Kriopigi - Chalkidiki - Řecko

Kriopigi

Letovisko Kriopigi najdete 90 kilometrů daleko od Soluně, vystavěné na strmých svazích kolem malého zálivu. Pokud tedy budete ubytováni v Kriopigi dobře se informujte, jak daleko od pláže jsou pokoje umístěné, abyste na místě nebyli nepříjemně překvapeni každodenním (téměř horským) výšlapem. Pokud Vám bude cesta do prudkého kopce činit velké potíže, je možné využít služeb turistického vláčku, který celý den pendluje po kopcích nad pláží v Kriopigi. Samotná pláž je sice dlouhá, ale poměrně úzká. Na jejím povrchu se střídají úseky s pískem s místy, kde jsou ostré oblázky a velké kameny. Jižní část pláže vyhledávají rodiny s dětmi, protože je zde nejlepší vstup do vody. Na kopcích nad Kriopigi se nachází původní stará vesnice, kam je možné vyrazit na procházku. Po náročném výšlapu budete oceněni krásným výhledem do dáli a i na protilehlý poloostrov Sithonia.

Polichrono - Chalkidiki - Řecko

Polichrono

Název vesnice Polichrono se dá volně do češtiny přeložit jako „velmi starý“. Tento název je však poněkud zavádějící protože většina domů v Polichronu je kvůli dřívějším častým živelným katastrofám maximálně 50 let stará. Domy jsou však stavěny v tradičním řeckém stylu a mnohdy opravdu vypadají o staletí starší, než ve skutečnosti jsou. V okolí Polichrono je mírně kopcovitá krajina s rozlehlými olivovými háji. Toto středisko je již několik let oblíbené především u cestovatelů s malými dětmi. Důvodem je písečná pláž, která má velmi pozvolný vstup do vody, takže i neplavci si v mořské vodě přijdou na své. Podél pláže se táhne městská promenáda s řadou taveren, restaurací a příjemných kavárniček. Po setmění se řada podniků změní na rušné bary a noční kluby se zábavou až do rána.

Hanioti

Hanioti - Chalkidiki - Řecko

Hanioti je dalším střediskem na Kassandře, které bylo vystaveno jen proto, aby uspokojilo potřeby turistů. Nejčastějšími návštěvníky letoviska jsou mladé páry a rodiny s dětmi. Právě jim je přizpůsobena nabídka na restauračních menu a v městečku najdete i dostatek dětských hřišť. Pláže v Hanioti jsou písečné a stejně jako v nedalekém Polichrono mají velice pozvolný vstup do vody, který umožňuje dovádění v moři i neplavcům a menším turistům. Noční život je v Hanioti poměrně klidný s pár bary a tavernami, které k jídlu nabízejí i živou hudbu. Jestliže rádi nakupujete suvenýry nabídka obchůdků v Hanioti Vás jistě svojí nabídkou uspokojí.

Pefkohori - Chalkidiki - Řecko

Pefkohori

Letovisko Pefkohori najdete 100 kilometrů daleko od Soluně a je vyhlášené jako oblíbené místo pro trávení víkendů řeckých obyvatel z vnitrozemí. Proto může Pefkohori, obzvláště v létě, působit poněkud přeplněným dojmem. Pláž v Pefkohori je poměrně úzká tvořená pískem, ale i oblázky. Nejnavštěvovanější je její jižní písečná část, která má také nejlepší vstup do vody. Podél pláže se vine městská promenáda plná restaurací, pizzerií, steak housů, stejně jako tradičních taveren a kaváren. Na severním konci promenády jsou umístěné noční kluby a diskotéky, kde je možné tancovat až do rána. Pefkohori je opravdu rušným, někdy až příliš hlučným místem, opravdu velice nevhodným pro hledače klidné relaxační dovolené na Chalkidiki.

Sani - Chalkidiki - Řecko

Sani

Jen málokdo si dovede představit, že na místě tohoto luxusního letoviska kdysi byla bažina plná komárů roznášejících malárii. Dnes Sani dominují perfektně vybavené hotely a atraktivní marina, kde kotví své lodě boháči z celé Evropy. Na pláži v Sani je k dispozici dostatek lehátek, která jsou však v drtivé většině případů určena pro hotelové hosty. Povrch pláže je tvořen jemným pískem, který je pravidelně uklízen a zbavován všech odpadků. Na pláži najdete i menší středisko vodních sportů a půjčovnu sportovního vybavení. Celkově je Sani klidným místem pro strávení rodinné dovolené, je však potřeba počítat s vyššími cenami ve srovnání s okolními resorty. Díky malebné marině se Sani často přezdívá řecké Monte Carlo.

Siviri- Chalkidiki - Řecko

Siviri

Siviri je malé klidné středisko vzdálené asi 95 kilometrů daleko od Soluně. Jeho největší předností jsou rozlehlé písečné pláže lemované dostatkem taveren, restaurací a kaváren. V okolí Siviri je i dostatek odlehlejších zátok s menšími plážemi, které už nejsou turisty tak vyhledávané a proto bývají prázdnější než hlavní pláž v Siviri. Celkově se dá toto středisko popsat jako oáza klidu na poloostrově Kassandra. Pokud tedy nehledáte rušnou zábavu od rána do rána, ale raději v klidu relaxujete na pláži, vydejte se do Siviri, které Vás jistě uspokojí.

Fourka - Chalkidiki - Řecko

Fourka

Fourka je poněkud ošuntělé, zapomenuté letovisko 103 kilometrů daleko od Soluně. Místní borovicové a cypřišové háje padly za obeť nekontrolované výstavbě apartmánových domů a penziónů. Ty dnes po letech používaní nutně potřebují rekonstrukci, která se však donekonečna odkládá. Celkově Fourka nepůsobí příliš příjemným dojmem a je vyhledávaná spíše nenáročnými cestovateli, kterým stačí pobyt na příjemné písečné pláži. Ta je navíc vybavena střediskem vodních sportů s půjčovnou šlapadel i vodních skútrů. Na jídlo můžete zajít do bezpočtu místních restaurací s nabídkou nejrůznějších evropských kuchyní. Pokud dáváte přednost řecké kuchyni tak Vám prozradíme, že v letovisku jsou i dvě typické taverny, které Vaše chuťové buňky zajisté uspokojí.

Possidi - Chalkidiki - Řecko

Possidi

Possidi je prakticky neznámé, avšak příjemné a upravené letovisko na poloostrově Kassandra. Je vzdálené 105 kilometrů od Soluně, mimo všechny hlavní silnice protínající tuto oblast. Nečekejte však příjemnou řeckou vesničku. Possidi tvoří jen pár hotelových komplexů a kromě koupání v moři nebo v hotelovém bazénu zde není co dělat. Největším zpestřením pobytu v Possidi je návštěva stejnojmenného majáku z roku 1864. Pláž v Possidi je tvořena jemným pískem s rozsáhlou písečnou mělčinou po vstupu do mořských vod. Podél pláže se nachází pár kavárniček a prodejen rychlého občerstvení, tím však nabídka služeb v Possidi končí. Lidé se zde stravují v hotelových restauracích, stejně jako jsou hotelové bary a diskotéky jedinými místy kam je možné vyrazit za zábavou.