Mykonos - dovolená v Řecku a informace pro turisty
Mykonos - Řecko
Ostrov Mykonos - Doprava na Mykonos - Ostrov Délos - Hlavní město Mykonos - Agios Ioannis - Elia - Psarou - Platis Gialos
Ostrov Mykonos
Mykonos je jedním z ostrovů v souostroví Kyklády přibližně na půli cesty mezi řeckou pevninou a Tureckem. Svoje jméno ostrov získal podle bájného hrdiny Mykonose, který měl být potomkem slunečního boha Apollona. Rozloha Mykonu je 105.183 km2 a ve svém nejvyšším bodě dosahuje nadmořská výška ostrova pouhých 341 metrů. Myknos je tvořen převážně žulou a kvůli nedostatku vodních zdrojů připomíná celý ostrov vyprahlou kamennou pustinu. Sladké vody je zde dokonce takový nedostatek, že zde musely být postaveny odsolovací zařízení pro město Mykonos, někdy nazývané jako Chóra (Hora). V něm také žije většina z 9.000 stálých obyvatel ostrova. Mykonos je vyhlášený jako jedna z nejluxusnějších řeckých destinací. Sem v létě míří zástupy athénských milionářů a také celebrity z celého světa. Místní pláže jsou nejen v Evropě známé jako místa pro bujaré oslavy a párty, které málokdy končívají před úsvitem. Nejvyhlášenější jsou pláže Paradise a Super Paradise, kde během léta hrávají uznávání DJové a zdejší taneční párty jsou pro mnoho lidí vyvrcholením jejich dovolené.
Pokud hledáte na dovolené i něco jiného než je noční veselí, nemusíte ani na ostrově Mykonos zoufat. Zdejší vnitrozemí má svůj magický půvab a pokud se vydáte mimo turistická letoviska najdete i klidnější pláže bez vyhrávající hudby a s méně lidmi. Je však potřeba hledat a nevzdávat se. Typickým symbolem celého ostrova jsou větrné mlýny. Ty najdete rozeseté po celém ostrově. Některé jsou pěkně zrekonstruované, některé bohužel v žalostném stavu. Pokud rádi poznáváte architekturu na místě svojí dovolené, Mykonos Vás určitě nezklame. Vesničky zde stále tvoří typicky řecké malé bílé domky s modrými střechami. Večerní procházky v úzkých klikatých uličkách mezi těmito domy budou patřit ke vzpomínkám, které si budete ze svého pobytu na Mykonu pamatovat hodně dlouho. Kromě malebných vesniček nabízí Mykonos i více jak 250 kostelů. Nejzajímavější z nich je Panagia (Panaja) Paraportiani. To je bezpochyby nejfotografovanější kostel na ostrově. Stavba kostela začala v roce 1425 a byla dokončena až během 17. století. Původně zde stály čtyři jiné kostely, jejichž základy stavba využila a vytvořila tak vlastně pátý kostel na stejném místě.
Doprava na Mykonos
Na ostrov Mykonos je možné se v letní sezóně pohodlně dostat některou z mnoha přímých charterových linek z Evropy. Místní letiště se jmenuje Mykonos Island National Airport a najdete jej 4 kilometry daleko od hlavního města Mykonos. Pokud by jste se sem chtěli vydat mimo sezónu tak po celý rok zajišťují spojení s Mykonosem pravidelné letecké linky z Athén a Soluně operované společnostmi Olympic Air a Aegean Airlines. Jestliže preferujete dopravu po moři jsou opět z Athén a ze Soluně vypravovány trajekty. Během pobytu na ostrově Mykonos si můžete udělat i jednodenní výlet na ostrovy Naxos a Santorini. Spojení s těmito místy zajišťují katamarány a rychlostní čluny.
Ostrov Délos
Ostrůvek Délos leží ve středu pomyslného kruhu, který vytvářejí Kykladské ostrovy. Najdete jej jen několik kilometrů daleko od západního pobřeží ostrova Mykonos, pod který také administrativně spadá. Na Délu žije stále pouhých 14 obyvatel, většinou jsou to duchovní a hlídači místních památek. Ptáte se proč by jste měli opustit pohodlí letoviska na Mykonu a vydat se na vyprahlý ostrůvek kdesi uprostřed moře? Délos je pro návštěvníky atraktivní díky svým antickým památkám. Díky své magické poloze uprostřed Kyklád byl ve starověkém Řecku považován za posvátný a tak zde vznikla řada honosných chrámů a soukromých rezidencí. Díky tomu je dnes Délos jednou z nejdůležitějších archeologických lokalit v Řecku a místní vykopávky pravidelně zásobují Národní muzeum v Athénách. Řada artefaktů však zůstává na ostrově a jsou vystaveny buď na místě svého nálezu nebo v místním archeologickém muzeu. Podle pověsti se na ostrově Délos dokonce narodila i božská dvojčata Apollon a Artemis.
Prohlídku ostrova můžete začít v tzv. Divadelní čtvrti postavené kolem divadla ze 3. století př.n.l. Zde kdysi stávaly nejhonosnější a nejvýstavnější domy místní honorace. Dodnes můžete u některých z domů obdivovat jejich nádhernou mozaikovou a sochařskou výzdobu. Centrem ostrova Délos však byl chrámový okrsek, kde v průbehu staletí přibývaly chrámy zasvěcené všemožným božstvům, dokonce i těm cizím. Svoje chrámy zde měli Syřané, Egypťané a později i Římané. Zdejší nejznámější částí je bezpochyby tzv. Terasa lvů. Jak již název napovídá jedná se o uskupení několika soch sedících lvů, které připomínají egyptské aleje sfing. Tyto sochy věnovali Appolónovu chrámu obyvatelé ostrova Naxos v 6. století př.n.l. Další významnou částí na Délu je Stoivadeion, chrám zasvěcený bohu vína a lidského potěšení Dionýsovi. Sverovýchodně od chrámového okrsku se kdysi nacházelo posvátné jezero na jehož březích podle pověsti bohyně Létó porodila Appolona a Artemis. Dnes zde však žádnou vodu neuvidíte. Jezero bylo celé vysušeno v roce 1925 aby se tak zabránilo množení komárů přenášejících malárii. Prohlídka celého ostrova zebere několik hodin a právem je tento kousek kamenité řecké půdy na seznamu UNESCO.
Hlavní město Mykonos
Hlavní město ostrova Mykonos (Chóra, Hora) je zároveň i největším místním přístavem. Právě zde žil od roku 1958 maskot celého Mykonu: pelikán Petros. Petros ve velmi volném překladu znamená "pevný jako skála" a jeho pojmenování mělo odkazovat na mužnou sílu obyvatel ostrova. Bohužel byl tento krotký pták v roce 1985 sražen autem a od té doby jeho místo zastávají noví tři pelikáni, z nichž jeden se honosí jménem Petros II. Historickým centrem Mykonu je čtvrť označována jako Malé Benátky (Venetia). Svoje pojmenování získala díky tomu, že místní domy jsou omývány mořem stejně jako ve známějším italském městě. Celé centrum Mykonu je tvořeno labyrintem uliček což může ze začátku působit malebně a idylicky avšak po neustálém bloudění se tato poetičnost místa poněkud vytrácí. V Mykonu najdete dostatek obchůdků se suvenýry, módní butiky i vyhlášené a drahé restaurace, stejně jako levnější řecké taverny. Mykonos je městem, které v letní sezóně nechodí spát a živo je zde prakticky 24 hodin denně.
Pokud spíše než chození po obchodech a vysedávaní v kavárnách a barech preferujete poznání historie Mykonu, můžete zavítat do některého z místních muzeí. Za všechny jmenujme Archeologické muzeum s nálezy z celého ostrova a pár artefakty z nedalekého Délu. Egejské námořní muzeum zase potěší všechny příznivce mořeplavby. Nejznámějším kostelem ve měste je Panagia (Panaja) Paraportiani. Tato zajímavá stavba vznikla spojením čtyř starších byzantskcýh kostelů, které tak vytvořili nový velký kostel. Zájem turistů o toto místo je veliký, otevřeno však bývá většinou jen v dopoledních hodinách.
Turistická letoviska na ostrově Mykonos
Agios Ioannis
Pobřežní letovisko Agios Ioannis najdete asi 4 kilometry daleko od hlavního města ostrova Mykonos. Stejně jako většina ostatních míst na ostrově má Agios Ioannis krásnou pláž s jemným pískem obklopeným křišťálovou vodou Egejského moře. V tomto letovisku je k dispozici dostatek apartmánů a studií což ocení především lidé, kteří na Mykonos nemíří do místních 5 hvězdičkových hotelů. I z tohoto důvodu je Agios Ioannis velice oblíbený mezi rodinami s dětmi. V městečku je k dispozici dostatek taveren a obchůdků se základním zbožím. Pokud se Vám zasteskne po větším ruchu, hlavní město Mykonos je nedaleko.
Elia
Městečko Elia najdete na jihovýchodě ostrova asi 10 kilometrů od hlavního města. Klenotem letoviska Elia je jeho pláž. Ta je největší na ostrově a kromě lenošení na jemném písku nabízí i dostatek sportovních, vodních i suchozemských aktivit. Díky rozlehlosti pláže, zde dokonce existuje část vyhrazená pro naturisty, což je v Řecku nepříliš běžná věc. V samotném městečku Elia pak najdete dostatek tradičních řeckých taveren se specializací na mořské tvory a ryby, stejně jako restaurace s nabídkou tradičních evropských jídel. Do hlavního města je možné se dostat veřejnou dopravou a nebo zapůjčeným autem či skůtrem.
Psarou
Pouhých 5 kilometrů od hlavního města ostrova Mykonos se rozkládá relativně klidné středisko Psarou. Noční život, zde není tak rušný jako jinde na ostrově, což však vynahrazuje blízkost Mykonu (Chóry, Hory). Pláž v Psarou je dostatečně rozlehlá s jemným pískem a azurovou mořskou vodou. Díky oblíbenosti střediska však bývá v létě dost zaplněná, ostatně stejně jako jiné střediskové pláže na ostrově. Klidný kousek pláže k relaxaci během dne zde nenajdete. Krom klasických plážových a vodních sportů můžete v Psarou vyrazit i za potápěním. K dispozici je několik zatopených lodních vraků, stejně jako vodní jeskyně.
Platis Gialos
Letovisko Platis Gialos najdete na jihu ostrova Mykonos. Platis Gialos bylo úplně prvním turistickým resortem na Mykonu a dodnes je mezi cestovateli velice oblíbené. Během dne může městečko působit ospalým dojmem, avšak po setmění se v místních barech rozjíždí zábava trvající až do rána. Pokud by Vám bary a kluby v Platis Gialos nestačily, hlavní město je nedaleko. Pláž v letovisku je písečná s velmi pozvolným vstupem do vody, což ocení především rodiny s malými dětmi a neplavci. Nabídka ubytování v Platis Gialos zahrnuje levnější apartmány a studia stejně jako špičkově vybavené hotely se službami na vynikající úrovni.
Řecko - Informace o zemi
Nabídka zájezdů
Všechny zájezdyŘecko Zakynthos - Argassi Studia Castello 10 431 Kč
Řecko Kréta - Stalis / Stalida Aparthotel Electra II 11 061 Kč
Řecko Kos - Kefalos Apartmánový dům Stenna 11 151 Kč
Řecko Kos - Kefalos Studia Kefalos 1 (Stamatia) 11 151 Kč
Řecko Rhodos - Lardos Apartmánový dům Katikies 11 241 Kč