Heraklion - dovolená na Krétě a informace pro turisty
Heraklion - Kréta
Město Heraklion - Dějiny Heraklionu - Zajímavosti v Heraklionu - Archeologické muzeum - Nákupy a zábava
Heraklion - hlavní město Kréty
Hlavní město Kréty je u nás všeobecně známé jako Heraklion, ale můžete se setkat i s názvy Herakleion a Iraklion. Heraklion najdete přibližně uprostřed severního krétského pobřeží. Pro mnohé je Heraklion vstupní branou na Krétu, protože zde najdeme největší krétské letiště: Mezinárodní letiště Heraklion - Nikos Kazantzakis, pojmenované po slavném řeckém básníkovi. Objemem přepravených cestujících je toto letiště druhým největším v celém Řecku. Samotné město Heraklion je rušnou metropolí se 140.000 stálými obyvateli, což z něj činí čtvrté největší řecké město.
Dějiny Heraklionu ve zkratce
Dějiny Heraklionu se začaly psát v roce 824 n. l. kdy zde Arabové vyhnaní ze Španělska založili první osadu. Osada rychle vzkvétala a za pár desetiletí již byla poměrně důležitým obchodním přístavem. V roce 961 byla dobyta Byzantskou říší a pod její nadvládou zůstala na dalších 243 let. Roku 1204 dnešní Heraklion koupila bohatá Benátská republika. Benátčané město přejmenovali na Candia a nechali zde vystavět masivní hradby, určené k obraně města a jeho obyvatel. Hradby byly místy silné až 40 metrů, doplněné sedmi baštami a velkou pevností v přístavu. Část původního benátského opevnění se zachovala a dodnes si ji můžete v Heraklionu prohlédnout. Za benátské nadvlády zažíval Heraklion nebývalý kulturní rozkvět a pod vlivem italské renesance, zde vznikla slavná "krétská škola". Ta udávala styl pravoslavných ikon po celá staletí a dala světu jednoho z největších malířů své doby, zvaného El Greco. Po benátské prosperitě na město zaútočili Osmanští Turkové a Heraklion obléhali celých 24 let, než se jim ho v roce 1669 podařilo dobýt. Teprve v roce 1913 se Heraklion a s ním celá Kréta připojily k nově vzniklému Řeckému království.
Zajímavosti v Heraklionu
Přirozenou dominantou města Heraklion je stará benátská pevnost Kules z 16. století. Najdete ji nedaleko městského přístaviště. Pevnost je pěkně zrekonstruovaná a zvenčí působí opravdu impozantním dojmem. Však se jí také dařilo chránit město před tureckými nájezdy po více jak 20 let. Po jejím dobytí zde bylo zřízeno vězení. Dnes prostory uvnitř pevnosti Kules slouží jako výstavní místnosti, koncertní sály anebo prostory pro pořádání divadelních představení. Z nejvyššího patra pevnosti je krásný výhled na celý starý přístav a město Heraklion. Kousek od starého přístavu s pevností je náměstí Plateia Venizelu s nádhernou benátskou kašnou. Té kdysi vévodila socha boha moří Poseidona, ale bohužel byla zničena během osmanské okupace. Dnes je tak kašna tvořena "pouze" čtveřicí lvů chrlících vodu. Proto se jí také říká Lví kašna, i když oficiální název zní Morosiniho kašna. Naproti Lví kašně stojí bazilika svatého Marka ze 13. století, která dnes hostí městskou galerii. Kromě této baziliky je v Heraklionu k vidění i dostatek dalších církevních staveb různých náboženství: katolické chrámy, pravoslavné kostely, ale i islámské mešity.
Archeologické muzeum - Heraklion
Pokud se alespoň trošku zajímáte o historii a dějiny určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu Archeologického muzea v Heraklionu. To má ve svém držení největší světovou sbírku mínojského umění. Bohužel v současnosti (rok 2010) probíhá celková rekonstrukce budovy muzea a tak není možné si prohlédnout celou sbírku, která čítá více jak 15.000 artefaktů. V náhradních výstavních prostorech hned vedle budovy muzea jsou aktuálně vystaveny největší poklady ze sbírek čítající asi 450 kusů soch, fresek, šperků a předmětů denní potřeby. Mezi nejznámější exponáty patří fresky z paláce v Knossu ( freska s delfíny, freska s procesím, býčí freska) a sošky hadí bohyně, kterou si ze školních lavic pamatujeme jako tančící dámu s obnaženými ňadry. Dalším muzejním unikátem je tzv. Disk z Faistu. Toto 16 centimetrů široké kolečko je popsané zatím neznámými hieroglyfy a tak je vděčným tématem diskuzí světových historiků, ale i záhadologů. Neméně zajímavý je i křišťálový roh určený k podávání nápojů. Ten byl nalezen roztříštěný na 300 malých kousků a následně pracně poskládán dohromady. Toto je jen malý výčet exponátů v archeologickém muzeu. V roce 2010 bylo vstupné do muzea ve výši 6 Euro.
Nákupy a zábava
Pokud nejsou staré stavby a muzea to poslední co Vás na dovolené zajímá, nebojte se, Heraklion má co nabídnout i Vám. Jakožto krétská metropole je město plné taveren, vyhlášených restaurací i jednodušších jídelen a rychlých občerstvení. Pokud budete potřebovat ukojit svoji potřebu po nákupech Heraklion Vás nezklame. Kromě bezpočtu krámků se suvenýry, plážovými potřebami a levným textilem zde najdete i značkové módní butiky a obchody s luxusním zbožím. Heraklion je opravdu rušné město, které však postrádá typickou řeckou atmosféru. Pokud tedy nemáte rádi davy lidí a dáváte přednost posezení v typické, klidné řecké taverně s výhledem na moře, Heraklionu se zdaleka vyhněte.
Řecko - Informace o zemi
Nabídka zájezdů
Všechny zájezdyŘecko Zakynthos - Vassilikos Penzion Christina 11 511 Kč
Řecko Rhodos - Kremasti All Senses Ocean Blue 13 671 Kč
Řecko Lefkáda - Vassiliki Ponti Beach 13 851 Kč
Řecko Thassos - Potos Marialena 13 941 Kč
Řecko Lefkáda - Nidri Aparthotel Madouri Beach 13 941 Kč