Zobrazit panel

Lasithi - Východní Kréta - dovolená a informace pro turisty

Kraj Lasithi - Východní Kréta


Kraj Lasithi - Agios Nikolaos - Elounda - Luxusní letovisko - Sitia

Větrné mlýny - dominanta kraje Lasithi - Kréta

Kraj Lasithi

Kraj Lasithi najdete v nejvýchodnější části ostrova Kréta. I když patří k nejméně navštěvovaným částem Kréty je zároveň synonymem pro luxusní dovolenou. Zejména v letovisku Elounda (Elunda) najdete honosné budovy světoznámých hotelových řetězců. Kromě luxusní Eloundy však pobřeží v kraji Lasithi nabízí i dostatek jiných středisek pro strávení příjemné dovolené. Na východním okraji oblasti se nachází známá pláž Vai. Ta je jedinou pláží s palmovým hájem na Krétě a tak není divu, že ji v létě v rámci fakultativních výletů navštěvují dovolenkáři z celého ostrova. Správním střediskem celého kraje je městečko Agios Nikolaos (Agios Nicolaos) nacházející se v Mirabellském zálivu. Pokud jste příznivci cyklistiky, můžete si zapůjčit kolo a vyrazit na cyklo výlet na náhorní plošinu Lasithi. Ta je pokryta bezpočtem ovocných sadů, kolem kterých jsou rozmístěné větrné mlýny. Ty sloužily k čerpání vody a zavlažování zdejších ovocných sadů. Kdysi jich zde stávalo na 20.000, ale dnes jsou již ve velkém nahrazovány modernějšími vodními čerpadly.

Kromě větrných mlýnů se na plošině nachází i Diktejská jeskyně. Ta je místem, kde se podle starořeckých legend narodil vládce bohů, Zeus. V minulosti byla jeskyně důležitým obřadním místem, dnes zaujme spíše svojí krápníkovou výzdobou. Z mínojských památek se může kraj Lasithi pochlubit palácem poblíž města Zakros. Ten byl objeven až v roce 1962 a dnes je bohužel zčásti zatopený mořem a i to co zůstalo na pevnině, není příliš zachovalé. Archeologové zde však našli množství zajímavých artefaktů, které si dnes můžete prohlédnout v Archeologickém muzeu v hlavním městě Heraklion.

Letoviska na severním pobřeží Kréty v kraji Lasithi

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos - Lasithi - Kréta

Městečko Agios Nikolaos najdete na severním pobřeží Kréty asi 70 kilometrů daleko od hlavního města Heraklionu. Kdysi zde stával benátský hrad jménem Mirabello, který dal jméno celému okolnímu zálivu. V 17. století pevnost zničili a zcela vyplenili Turkové a oblast kolem Mirabelského zálivu osiřela. Opětovné osídlování začalo až v polovině 19. století a proto se nemůže Agios Nikolaos pyšnit středověkými uličkami, ani starobylými domy. V centru městečka je netradičně umístěné jezero Vulismeni. Podle pověsti se v jeho vodách kdysi koupala bohyně Athéna. V 19. století bylo jezero spojeno s mořem uměle prokopaným kanálem a tím pádem přestalo být sladkovodním. Hloubka jezera je úctyhodných 64 metrů a tak není divu, že mu místní obyvatelé říkají bezedné. Dnes na jezeře kotví rybářské loďky a malé jachty. Celý břeh jezera je lemován restauracemi a tavernami, jejichž světla se po setmění odrážejí ve vodní hladině. Popularitu středisko získalo v 60. letech minulého století, kdy sem na prázdniny jezdili celebrity jako je například Walt Disney. Lidé rádi následovali jejich příkladu a z klidného městečka se stalo živé prázdninové letovisko. Pláže v letovisku nejsou příliš rozlehlé a v sezóně bývají značně přeplněné. Proto lidé dnes lidé raději volí pobyty v okolních střediscích a do Agios Nikolaos se přesunují až po setmění aby se mohli osobně účastnit místního rušného nočního života.

Pevnost Spinaloga - Lasithi - Kréta

Z přístavu v Agios Nikolaos vyjíždějí několikrát denně lodě na místní oblíbený výlet k pevnosti Spinaloga. Spinaloga byla postavena Benátčany, aby bránila Mirabelský záliv. Nájezdům Turků pevnost dokázala odolávat o 40 let déle než zbytek Kréty, což svědčí o skvělém obranném inženýrství Benátčanů. Po připojení Kréty k Řeckému království bylo na ostrově zřízeno leprosárium: místo, kam byli odváženi lidé nakažení leprou. Ti zde žili odloučeni od okolního světa ve velice nuzných podmínkách. Poslední nakažený člověk v pevnosti zemřel teprve v roce 1953 a následně se Spinaloga stala oblíbenou, poněkud morbidní, výletní destinací. Při plavbě z Agios Nikolaos na ostrov Spinaloga budete míjet Ptačí ostrov a ostrov Kri-Kri. Oba dva ostrovy jsou chráněné přírodní rezervace. Na prvním, jak název napovídá, sídlí rozsáhlé ptačí kolonie a na druhém můžete zahlédnout jedno z posledních, volně žijících stád kozy bezoárové.

Letovisko Elounda - Lasithi - Kréta

Elounda

Luxusní středisko Elounda (Elunda, Elounta) najdete přibližně deset kilometrů severně od městečka Agios Nikolaos. Oblast tohoto prázdninového letoviska je plná honosných pětihvězdičkových hotelů, v nichž se nechává rozmazlovat smetánka z celého světa. Kromě těchto malých hotelových městeček se však můžete ubytovat i v levnějších apartmánech nebo si sehnat ubytování v soukromí. Hoteliéři však velice dbají o to, aby luxusní nádech mělo celé městečko a nejen jejich hotely, takže ulice v Eloundě jsou vždy čisté a městečko samotné je plné zeleně. K dispozici jsou taverny a restaurace všech cenových kategorií. Elounda má i vlastní poměrně rušný přístav. Z něj odjíždějí lodě na výletní cesty k pevnosti Spinaloga, stejně jako na populární „pirátské plavby“ spojené s lovem ryb.

Pokud se vydáte z Eloundy severním směrem, narazíte po pěti kilometrech na klidné letovisko Plaka. To si stále zachovává atmosféru rybářské vesnice a je příjemnou alternativou k pobytu v rušné Eloundě. Pláž v Plaka je oblázkové s dobrým vstupem do vody.

Město Sitia - Lasithi - Kréta

Sitia

Sitia je oblíbené přímořské letovisko na severním pobřeží Kréty. O jeho kvalitách svědčí i fakt, že je v jeho blízkosti umístěné letiště, které nechala řecká vláda nedávno zmodernizovat a doufá, že se stane dalším vstupním bodem turistů z pevninské Evropy na Krétu. Zatím je však Sitia poměrně klidným střediskem s typickou řeckou atmosférou. Městečko se může pyšnit historickým centrem, plným středověkých benátských budov. V městském archeologickém muzeu si můžete prohlédnout nálezy od dob neolitu až po období římské nadvlády nad Krétou. Nejzajímavější jsou však artefakty z doby Mínojské kultury. Muzeum dokonce vlastní i pár unikátních nálezů z mínojského paláce Zakros.