Zobrazit panel

Střední Kréta - Kraj Heraklion - dovolená a informace pro turisty

Střední Kréta - Kraj Heraklion


Střední Kréta - Kraj Heraklion - Hersonissos, Stalis a Malia - Kokkini Hani - Kato Gouves - Gournes - Analipsi - Anassiras - CretAquarium v Gournes - Matala - Kalamaki - Lendas

Střední Kréta - Kraj Heraklion

Střední Kréta - Kraj Heraklion

Kraj Heraklion je bezpochyby nejnavštěvovanějším místem na celé Krétě. Najdete zde ty nejzajímavější starověké památky, stejně jako rušná a velmi oblíbená přímořská letoviska. Pokud míříte do oblasti Heraklion pravděpodobně přistanete na místním letišti Heraklion international airport, které je zároveň největším letištěm na ostrově. Druhou možností jak se dostat do kraje Heraklion je připlutí trajektem do hlavního města. Ve městě Heraklion určitě stojí za návštěvu Archeologické muzeum, kde si můžete prohlédnout artefakty nalezené ve starověkých mínojských palácích. Nejvýznamnější z nich je palác v Knossu, ležící pouhých pět kilometrů od Heraklionu. Kromě něj se v kraji Heraklion nacházejí i mínojská a antická naleziště ve Faistu, Malii a Agia Triadě.

Tento kraj je tak skvělým způsobem jak poznat krétské dějiny a zároveň si užít dovolenou plnou zábavy v nejrušnějších krétských letoviscích. Pokud naopak toužíte po větším klidu během dovolené, vyberte si krétská letoviska umístěná jinde, než v turisty nejvyhledávanějším Heraklionském kraji ve Střední Krétě.

Letoviska na severním pobřeží Kréty v kraji Heraklion

Letovisko Hersonissos - Kréta

Hersonissos, Stalis a Malia

Oblast letovisek Hersonissos (Chernosisos), Stalis (Stalida) a Malia najdete na severním pobřeží Kréty asi 35 kilometrů daleko od hlavního města Heraklion. Dnes jsou všechna tři střediska prakticky propojena v jeden velký celek. V 70. letech bylo okolí městečka Malia jednou z prvních vlaštovek rozvoje turistického ruchu na Krétě a dnes je společně s Hersonisossem a Stalisem (Stalidou) nejnavštěvovanější oblastí ostrova. Cesta z letiště sem díky dobré silnici netrvá příliš dlouho a svým návštěvníkům střediska nabízejí veškerý myslitelný komfort. K dispozici jsou široké písečné pláže s pozvolným vstupem do vody, který je vhodný i pro menší cestovatele. Bohužel krásu pláže si užijete pouze brzy ráno, po celý zbytek dne je zaplněna turisty z celé Evropy. To naopak spoustě lidí vyhovuje, jelikož se takto snáze navazují kontakty s lidmi různých národností a zájmů.

Letovisko Stalis - Kréta

Letoviska Stalis, Hersonissos a Malia jsou místem, kde se během dovolené určitě nudit nebudete. Na plážích jsou k dispozici střediska vodních sportů, kde je možné si pronajmout lodičky, šlapadla nebo si zaplatit jízdu za motorovým člunem na vodních lyžích nebo na nafukovacích kruzích. Kromě toho je v této oblasti hodně oblíbený pronájem terénních čtyřkolek, na kterých můžete dovádět a vydávat se na krátké výlety. Po setmění ožívají uličky městeček živou i reprodukovanou hudbou a o zábavu je zde postaráno až do rána. Není divu, že si tuto oblast velmi oblíbili mladí lidé z celé Evropy a tak zde může být nad ránem poněkud hlučněji než byste si přáli. Nabídka nočních klubů a barů, ale i restaurací a taveren je zde natolik široká, že si určitě vybere každý přesně podle svého gusta a chuti. Krom tradičních řeckých jídel v okolí Malie narazíte i na podniky zcela evropského charakteru s kontinentální nabídkou pokrmů.

Pro milovníky historie je možnost vydat se k nedalekému mínojskému paláci Malia. Z něj se bohužel dochovaly jen základy, ale celý komplex je poměrně dobře značený a najdete zde i malou výstavu věnovanou paláci Malia. Pokud se řadíte k zástupcům přátel golfu, bude Vás zajímat, že nedaleko městečka Hersonissos (Chersonisos) bylo nedávno otevřeno golfové hřiště splňující světové standardy. Malé návštěvníky zase ohromí místní aqua park: StarBeach WaterPark a nedaleké mořské akvárium v Gournes.

Kokkini Hani, Kato Gouves, Gournes, Analipsi, Anassiras

Oblast letovisek Kokkini Hani, Kato Gouves, Gournes, Analipsi a Anassiras - Kréta

Oblast letovisek Kokkini Hani, Kato Gouves, Gournes, Analipsi a Anassiras najdete jen pár kilometrů od hlavního města ostrova Kréta, Heraklionu. Společně tato letoviska zabírají asi pět kilometrů dlouhý pás podél pobřeží, plný hotelů, penziónů a příjemných apartmánových domů. Výhodou těchto středisek je blízkost hlavního města, kde je bezpočet nákupních možností a také spusta taveren a restaurací. Chybou by bylo nevydat se do 20 kilometrů vzdáleného paláce v Knossu, což je nejvýznamnější minojská památka na ostrově a bývalé sídelní město minojských vladařů. Pláže v této oblasti jsou převážně písečné s pozvolným vstupem do vody, což ocení všichni, co rádi dovádějí ve vlnách blízko pláže. Místy se mohou vyskytovat i kamenitá místa a tak především malé děti mohou potřebovat boty do vody.

Všechna městečka v této oblasti mají velmi dobře vyvinutou turistickou infrastrukturu a tak se nemusíte bát, že byste během dovolené mohli něco postrádat. Je zde dostatek obchodů se suvenýry, stejně jako s potravinami a se spotřebním zbožím. Vaše žaludky naplní obrovské množství restaurací a fast foodových okének, stejně jako řecké taverny. O noční zábavu se stará záplava barů a nočních klubů. Jediné čeho je tady nedostatek je klid a volná místa na plážích.

CretAquarium v Gournes

Součástí této dovolenkové oblasti je město Gournes. To kdysi sloužilo jako americká vojenská základna. Dnes je zde vybudované podmořské akvárium: CretAquarium, považované za nejlepší atrakci svého druhu ve východním středomoří. K vidění je několik nádherně zařízených akvárií s podmořským životem z celého Středozemního moře. Prohlédnout si tak můžete žraloky, medúzy, ale i hejna ryb žijící ve velkých hloubkách anebo na otevřeném moři. Vstupné pro dospělé je 8 Euro, pro děti 5-17 let je cena vstupného 6 Euro a mladší návštěvníci mají vstup zdarma. Za 16 Euro si však můžete zakoupit členskou kartu akvária pro celou rodinu, která Vás opravňuje k neomezenému počtu návštěv. (informace z roku 2010)

Letoviska na jižním pobřeží Kréty v kraji Heraklion

Pláž v letovisku Matala - Kréta

Matala

Prázdninové letovisko Matala najdete na jižním pobřeží střední Kréty. Podél pobřeží se táhne jedna z nejkrásnějších krétských pláží. Je písečná a má velice dobrý pozvolný vstup do vody, vhodný i pro menší děti a neplavce. Pláž v Matale si dokonce vybraly vzácné želvy druhu Kareta Obrovská jako místo pro nakladení svých vajec. I přes obrovskou oblíbenost u turistů a každoroční návaly dovolenkových zájezdů si Matala stále dokázala udržet svůj řecký ráz. Přes den se můžete procházet po starobylých uličkách města a navečer si zajít posedět do stylové řecké taverny. Pokud budete mít chuť na zábavu až do pozdních ranních hodin, najdete v Matale dostatek míst, která Vaši touhu uspokojí.

Za první „turisty“, kteří objevili Matalu můžeme označit komunitu Hippies. Ta se v Matale usadila ke konci 60 let. minulého století a jako místo pro svůj pobyt si vybrala jeskyně umístěné nad zdejšími plážemi. Tyto jeskyně nejsou přírodního původu a kdysi je lidé pracně hloubili jako místa pro uložení ostatků svých předků. Řada jeskyní byla vyhloubena již v době neolitu, ale největšího rozmachu dosáhla jejich stavba za dob římské nadvlády, v 1. a 2. století n.l. Dnes jsou jeskyně prázdné a opuštěné. Za malý poplatek můžete vyrazit na jejich prohlídku, i když není víceméně o co stát. Mnohem zajímavější jsou výlety do nedalekého paláce ve Faistu a na archeologické naleziště v Agia Triada.

Kalamaki

Kalamaki je poměrně nové prázdninové letovisko, která však postrádá jakýkoliv řecký půvab. Je tvořeno především zástavbou nových hotelových komplexů a menších rodinných penziónů. Najdete zde však příjemnou písečnou pláž a také turistů, zde nebývá tolik jako v mnohem známějším letovisku Matala.

Pláž v letovisku Lendas - Kréta

Lendas

Lendas je zastrčená přímořská rybářská vesnice s typickou řeckou atmosférou. Kdysi to bylo oblíbené místo pro nezávislé cestovatele, ale v posledních letech Lendas prošel překotným rozvojem a hlavně v letní sezóně se stává poměrně rušným místem na krétském pobřeží. Pro zájemce je nedaleko Lendasu umístěná nudistická pláž Dytikos, kde dodnes jako místní rarita stanují Hippies, kteří byli kdysi vyhnáni z jeskyní v Matale. Pláž v samotném Lendasu je oblázková, omývaná průzračnými vodami libyjského moře. Pokud se vydáte kousek dál za Lendas narazíte na členití pobřeží s řadou skalisek a spoustou malebných zátočin.