Zobrazit panel

Rethymno - Kréta - dovolená a informace pro turisty

Kraj Rethymno - Kréta


Kraj Rethymno - Město Rethymno - Bali - Panormo - Plakias a Damnoni - Agia Galini, Agios Pavlos a Triopetra

Kraj Rethymno - Kréta

Kraj Rethymno

Kraj Rethymno (Rethimno, Rethymnon, Réthymnon, Rhíthymnos) najdete mezi známějšími krétskými oblastmi Chania a Heraklion. Na kráse kraji Rethmyno přídává fakt, že zde najdete nejdelší písečné krétské pláže, které však nejsou tolik přeplněné turisty jako podobná místa právě v okolí měst Chania a Heraklion. Pokud toužíte po opravdové romantice a po pláži, která bude celý den jen Vaše, vydejte se na jih oblasti Rethymno, kde se mezi skalnatými útesy na pobřeží skrývají malebné a opuštěné písečná zátoky. Jejich nevýhodou však bývá horší dostupnost a cesta v plážové obuvi na takovou pláž se může stát malým utrpením. Jestliže dáváte přednost dovolené v rušnějších letoviscích, zamiřte do vesniček Bali a Panormo na severním pobřeží. Vnitrozemí kraje Rethymno je nejhornatějším na Krétě a je tak opravdovým rájem pro všechny milovníky horské turistiky. Ve vnitrozemí také naleznete malebné krétské horské vesničky, které oplývají atmosférou zcela odlišnou od pobřežních letovisek. Nejnavštěvovanější je bezpochyby vesnička Argyrupoli. Ta je obklopena bezpočtem horských pramenů a tak není divu, že zde v dobách antiky stávaly i výstavní lázně. Celé okolí městečka je plné památek jak z dob antiky, tak i z pozdější doby benátské nadvlády. V kraji Rethymno najdete také dva nejvýznamnější krétské kláštery: Moni Arkadiu a Moni Preveli.

Město Rethymno

Město Rethymno - Kréta

Rethymno je po Heraklionu a Chanii třetím největším městem na Krétě. Svou kombinací benátských domů a islámské architektury se velice podobá zmiňované Chanii, ale přesto je čímsi osobité a atmosféra zde není tak uspěchaná. Většina pamětihodností města se nachází nedaleko městského přístavu. Z něj vedou i dvě hlavní městské ulice, které ústí u staré benátské kašny Rimondi (Arimondi). Tato nevelká kašna vyzdobená korintskými sloupy a lvími hlavami se stala jedním ze symbolů města. Současná podoba kašny pochází z roku 1622. Nedaleko kašny je k vidění i pozůstatek kdysi mocného benátského opevnění města: Velká brána (Porto Guora). Kolem brány se nachází změť úzkých uliček starého města. Ty připomínají labyrint, a pokud se zde ztratíte, nezoufejte. Nejste první a určitě ani poslední, kterým se toto přihodilo. Nad městem se tyčí stará benátská pevnost z 16. století tzv. Fortezza. Ta vyrostla na místě původní antické agory, což bylo městské shromaždiště. Dnes zde najdete archeologické muzeum a z hradeb pevnosti je pěkný výhled na Rethymno a okolí. Pokud máte rádi orientální islámskou architekturu, můžete ve městě navštívit dvě mešity. Na okraji starého města je pěkný park, kde si můžete odpočinout ve stínu mohutných stromů.

Letoviska na severním pobřeží Kréty v kraji Rethymno

Letovisko Bali - Kréta

Bali

Bali je oblíbené letovisko na severním pobřeží Kréty, vzdálené asi 40 kilometrů od města Rethymno. Pobřeží je zde poměrně strmé a tak jsou hotely a apartmánové domy postaveny terasovitě nad místními zátokami s plážemi. Při pobytu v Bali tak počítejte s tím, že Vás při cestě z pláže do Vašeho pokoje může čekat poměrně hodně schodů anebo také menší výšlap. Ve středisku Bali je dovolenkářům k dispozici pět zátok s úzkými písečnými plážemi. Písek na těchto plážích je však plný oblázků a místy i ostrých kamínků. V posledních několika letech prošlo městečko Bali dramatickou přeměnou z ospalé rybářské vesničky na rušné prázdninové středisko. Cestovatele sem láká především dramatická kopcovitá krajina, která tvoří krásnou kulisu nad plážemi. Kvůli značnému zájmu turistů však bývají místní nevelké pláže v sezóně poměrně přelidněné. Pokud zatoužíte po trošce klidu, stačí sebrat ručník, láhev vody a vydat se hledat odlehlé zátoky s klidnými plážemi v okolí Bali. Pokud si myslíte, že název letoviska vznikl kvůli podobnosti s jeho indonéským jmenovcem, musíme Vás vyvést z omylu. Bali je řecký výraz pro med, a jelikož v okolí města kdysi byl nadbytek včelařů, získalo Bali svůj dnešní název podle nejznámějšího včelího produktu.

Letovisko Panormo - Kréta

Panormo

Nepříliš známé letovisko Panormo (Panormos) najdete na severním pobřeží mezi městem Rethymno a přímořským střediskem Bali. Ve středověku zde stával rušný obchodní přístav, jehož význam však s příchodem Turků upadl a město se proměnilo v nepříliš významné rybářské městečko. To se dnes snaží prosadit jako nová prázdninová destinace pro návštěvníky Kréty. Dnes, zde již najdete několik velkých hotelových komplexů a také oblíbené ubytování v apartmánech, studiích, ale i v soukromí. V Panormu se nachází malebné písečné pláže, které ani v nejvyšší sezóně nebývají dramaticky přeplněné. V samotném městečku je pak k dispozici několik tradičních taveren, pěkné kavárny a pár obchůdků se suvenýry i základními potřebami.

Letoviska na jižním pobřeží Kréty v kraji Rethymno

Letovisko Plakias - Pláž - Kréta

Plakias a Damnoni

Středisko Plakias najdete na jižním pobřeží kraje Rethymno. Tato kdysi klidná osada na mořském pobřeží je dnes jedním z nejoblíbenějších a nejmalebnějších letovisek na jihu Kréty. I když se zde vyvinula silná turistická infrastruktura, Plakias si stále drží svůj typický řecký ráz, díky kterému je i hodně oblíbený mezi nezávislými cestovateli. Pláže zde jsou písečná, avšak jejich podloží je kamenné a i vstup do vody bývá plný velkých balvanů a ostrých kamínků. Cestujete-li s menšími dětmi, přibalte raději i boty do vody, které jim usnadní skotačení ve vodě. I když je Plakias poměrně klidným místem, najdete zde dostatek taveren a barů. V řadě z nich se začíná zábava v nich rozjíždět až po půlnoci a tak není nouze o zábavu až do rána.

Pokud hledáte něco klidnějšího asi 1,5 kilometru daleko od Plakiase se nachází menší letovisko Damnoni. Zde se nachází krásná rozlehlá písečná pláž, která je díky malé návštěvnosti střediska takřka prázdná. V samotném Damnoni je omezený výběr taveren a obchůdků. Mezi středisky Plakias a Damnoni jezdí v pravidelných intervalech i malý vláček, který Vám usnadní cestu mezi městečky.

Agia Galini, Agios Pavlos a Triopetra

Letovisko Agia Galini - Kréta

Oblast jihokrétských letovisek Agia Galini, Agios Pavlos a Triopetra je oblíbeným místem cestovatelů, kteří hledají klid, krásné prostředí a mytologické dějiny. Podle starověkých pověstí je právě tato oblast místem odkud z Kréty odlétl Daidalos se svým synem Ikarem a také zde nakrátko uvízl Odysseus během své cesty z Tróje domů na Ithaku. Agia Galini je nejnavštěvovanějším místem v oblasti a jako takové má i nejlepší vybudovanou turistickou infrastrukturu. Další letoviska jsou spíše klidné vesničky vhodné pro celodenní lenošení na pláži. Pokud Vám budou písečné městské pláže připadat plné, můžete se vydat na průzkum pobřeží, které je plné malých zátok s malebnými plážemi. Jestliže se Vám nebude chtít šlapat pěšky, je možné si pronajmout loďku a zátoky hledat při projíždění kolem mořského pobřeží. Tato místa jsou i skvělou základnou pro výlety na archeologické naleziště Agia Triada a k paláci ve Faistu.