Zobrazit panel

Chania - západní Kréta - Kraj Chania - dovolená a informace pro turisty

Západní Kréta - Kraj Chania


Západní Kréta - Kraj Chania - Město Chania - Platanias, Agia Marina a Stalos (Kato Stalos) - Paleochora - Georgioupolis - Elafonissi - Jižní pobřeží Chanie - Ostrov Gavdos

Soutěska Samaria - Západní Kréta - Kraj Chania

Západní Kréta - Kraj Chania

Kraj Chania zabírá celou západní část ostrova Kréta. Podle mnohých cestovatelů je právě západ ostrova tou pravou Krétou s typickými řeckými vesnicemi a rozmanitým, hornatým vnitrozemím. I když severní pobřeží tohoto kraje plné rušných turistických letovisek, na západě a jihu oblasti Chania stále můžete narazit na poklidné rybářské vísky, kde se dá prožít příjemná relaxační dovolená. Správním centrem je město Chania. To je považováno za nejmalebnější krétské město s bohatou historií, které si stále udržují svůj řecký půvab a zároveň má rozvinutou infrastrukturu poskytující všemožné služby rozmlsaným návštěvníkům. Ve vnitrozemí kraje Chania se nachází světoznámá soutěska Samaria: tu místní průvodci rádi označují jako nejdelší a nejzajímavější v Evropě. O tom, že je tato reklama účinná, se přesvědčíte na vlastní oči, pokud Samarii navštívíte a budete se pomalu loudat v zástupu dalších turistů, kteří se rozhodli s průvodcem projít tento zajímavý přírodní úkaz. Jestliže dáváte přednost většímu soukromí a při výšlapech oceníte klid na pozorování okolní přírody, vydejte se na tůru do některé z mnoha okolních soutěsek. Jsou stejně pěkné jako Samaria, ale turisté sem nemíří v takových davech a jen málo, zde narazíte na organizované skupiny.

Město Chania

Město Chania - Západní Kréta - Kraj Chania

V minulosti na místě dnešního města Chania stával výstavní minojský palác. Ten je dnes bohužel navždy ztracen pod současnou zástavbou městských domů. I přesto je však Chania velice zajímavým a rozmanitým městem se spoustou historických staveb a malebným městským centrem. Ve 13. století město získali pod svoji nadvládu Benátčané. Ti kolem Chanie vybudovali systém opevnění, stávající z hradeb, bašt a pevností. U vjezdu do chánijského přístavu dodnes stojí stará benátská pevnost Firkas. V té je dnes umístěno námořní muzeum. Od pevnosti vede asi nejlépe zachovaný úsek středověkých hradeb, kdysi obepínající město. Kromě vojenských budov zanechali po sobě Benátčané i barevné městské obytné domy, které jsou v současnosti ozdobou nábřeží a najdete v nich taverny i obchůdky se suvenýry. Kromě pevnosti hlídá vjezd do přístavu i starý benátský maják.

Až se nabažíte benátské části Chanie, zavítejte do starého města, které je pozůstatkem osmanské nadvlády. Ta trvala od 16. století až do roku 1898, kdy Kréta získala nezávislost a Chania se stala jejím novým hlavním městem. Tento statut si Chania udržela až do roku 1971. Turkové navždy změnili architektonický ráz města. Kostely byly přebudovány na mešity a i domy běžných občanů získaly orientální nádech. Nejznámější osmanskou památkou v Chanii je tzv. Janičářská mešita, která slouží jako místo pro pořádání výstav. Pokud by jste se rádi dozvěděli něco o historii Chanie navštivte archeologické muzeum umístěné v benátském chrámu svatého Františka (16. století). Ten byl přestavěn na mešitu a následně za Druhé světové války sloužil jako muniční sklad. Dnes se tak jedná o zajímavou budovu s křesťanskými i islámskými prvky. V muzeu si můžete prohlédnout nálezy z okolí Chanie od dob pravěku až po antické sochy a předměty denní potřeby.

Letoviska na severním pobřeží západní Kréty v kraji Chania

Letovisko Platanias - Kréta

Platanias, Agia Marina a Stalos (Kato Stalos)

Oblast letovisek Platanias, Agia Marina a Stalos (Kato Stalos) je nejnavštěvovanější a nejrušnější částí pobřeží v západní oblasti Kréty. Tyto přímořská městečka nejdete jen pár kilometrů západně od hlavního města kraje: Chania. Právě blízkost Chanie s mnoha muzeí, starobylým městským jádrem a bezpočtem taveren, restaurací a nočních klubů, zvyšuje atraktivitu letovisek Platanias, Agia Marina a Stalos. Podél středisek se táhne rozlehlá písečná pláž s dobrým vstupem do vody, což ocení především rodiny s menšími dětmi. Ty také potěší fakt, že se zde v písku neskrývají ostré kamínky a tak nejsou potřeba boty do vody. Oblast letovisek kolem Plataniase se snaží svým návštěvníkům poskytnout veškerý myslitelný komfort a služby. Proto zde najdete dostatek hotelových komplexů s vlastními bazény, apartmánové domy, ale i skromnější ubytování v soukromí. Kromě toho je zde nepřeberné množství typických řeckých taveren, restaurací s kontinentální nabídkou stejně jako obchůdků se suvenýry a vším co byste mohli během dovolené potřebovat. Samozřejmostí jsou lékařské ordinace a půjčovny aut a oblíbených silničních skútrů. Služby v oblasti se drží na vysoké úrovni, díky čemuž se sem každoročně vrací desetitisíce turistů z celého světa.

Letoviska na jižním pobřeží západní Kréty v kraji Chania

Letovisko Paleochora - Kréta

Paleochora

Letovisko Paleochora se nachází na jižním krétském pobřeží a je jedním z nejznámějších míst pro trávení dovolené na celém ostrově. Od hlavního města oblasti, Chania, ji dělí vzdálenost asi 60 kilometrů. Stejně jako v Matale započali turismus v Paleochoře příznivci Hippies hnutí, kteří se zde usadili v průběhu 60. let minulého století. Dnes jsou již časy květinových dětí pryč a na plážích letoviska Paleochora je vystřídali početné turistické skupiny. V Paleochoře najdete dvě hlavní pláže: písečnou a oblázkovou. Písečná pláž je vystavena poměrně silným větrům a tak není divu, že se stala velmi oblíbenou mezi příznivci windsurfingu. Druhá, oblázková pláž je před větrem dobře schovaná, ale díky svému povrchu není tak přeplněná jako pláž písečná. Zajímavostí Paleochory je fakt, že po setmění se uzavírají místní komunikace pro veškerý motorizovaný provoz a na silnicích vzápětí vznikají improvizované zahrádky mnoha restaurací a taveren. Nad městečkem Paleochora se tyčí starobylý benátský hrad ze 13. století odkud je nádherný výhled na celé okolí a za ten výšlap to určitě stojí.

Letovisko Georgioupolis - Kréta

Georgioupolis

Georgioupolis býval kdysi malou rybářskou vesnicí, která byla známa jen pár cestovatelům. Dnes se jedná o rychle se rozšiřující prázdninové letovisko na západním pobřeží Kréty. Je vyhledávané především rodinami s dětmi, které ocení zdejší devět kilometrů dlouhou písečnou pláž. Ta má pozvolný vstup do vody a opravdu jemný písek bez oblázků a kamínků. V Georgioupolis najdete široký výběr taveren, kaváren a obchůdků se suvenýry. Přesto si městečko zachovává klidný ráz a ani noci zde nebývají příliš bouřlivé. Místní zajímavostí je ústí řeky Almiros do moře. V letovisku si můžete pronajmout šlapadlo a vydat se proti proudu Almiros směrem do vnitrozemí. Během cesty můžete sledovat bohatý život podél břehů řeky. K vidění jsou ryby, rúzné druhy ptáků a také želvy.

Elafonissi

Pláž Elafonissi - Kréta

Pláž Elafonissi není prázdninovým letoviskem v pravém slova smyslu. Sice zde najdete jednoduchý apartmánový dům a pár bungalovů, ale ten je společně s minimarketem a jednou větší tavernou vším co Elafonissi nabízí. Pláž Elafonissi se často přezdívá „kousek tichomořského ráje ve středomoří“ a pokud sem zavítáte, pochopíte proč. Písek je zde bílý jako padlý sníh a pří západu slunce získává narůžovělou barvu. Podél celého pobřeží se táhne mělká písečná pánev, kde hloubka vody jen občas přesahuje jeden metr. Vaše děti tak mohou ve vodě dovádět a vy nemusíte mít strach, že by se mohli zatoulat do míst, kde nedosáhnou na dno. Voda je zde díky malé hloubce krásně prohřátá a den strávený na Elafonissi se stane jednou z nejkrásnějších vzpomínek na pobyt na Krétě. Téměř každá cestovní kancelář nabízí výlet na pláž Elafonissi v rámci svých fakultativních výletů a tak zde bývá v letní sezóně přelidněno. Pokud budete dovolenou trávit v letovisku Paleochora, můžete se na Elafonissi vydat výletní lodí.

Jižní pobřeží Chanie a turistický ruch

Jižní pobřeží kraje Chania je ve srovnání s ostatními dovolenkovými oblastmi Kréty klidným místem pro trávení neuspěchané relaxační dovolené. Nachází se zde několik menších letovisek, kde místní obyvatelé stále ještě vyrážejí každý den ráno rybařit na moře a přes den se starají o svá políčka. Sice zde nenajdete tak rušný noční život jako na severu Kréty, ale zase můžete nasát tu pravou řeckou atmosféru. Mezi letoviska v této oblasti patří Chora Sfakion, kde je zároveň malý přístav, kam lodí přijíždějí lidé, kteří prošli soutěskou Samaria. Lodě vyjíždějí z přístaviště ve vesničce Agia Rumeli. Agia Rumeli najdete na konci soutěsky Samaria a tak, zde můžete potkat dost lidí, kteří na místních plážích relaxují po náročném turistickém výšlapu v soutěsce.

Ostrov Gavdos

Ostrov Gavdos - Kréta

Ostrůvek Gavdos najdete 65 kilometrů jižně od krétského letoviska Paleochora. Jedná se o nejjižnější část Evropy a dostat se sem můžete jedině lodí. Na Gavdos se především pořádají jednodenní organizované výlety, ale pokud máte zájem je možné si zde postavit stan na některé z mnoha odlehlých pláží, popřípadě se snažit sehnat ubytování v soukromí. Pobyt na Gavdosu je opravdovým balzámem na duši, malým ostrůvkem klidu ve Středomoří. Klima je zde subtropické a tak zde letní koupací sezóna začíná již během měsíce února. Celý ostrůvek však není jen vyprahlou pustinou, ale více jak polovinu jeho rozlohy zabírají husté borovicové a cedrové lesy. Gavdovský přístav se jmenuje Karabe (Karave) a nejvíce turistů (především jednodenních) najdete právě v jeho okolí. Zbytek ostrůvku je prakticky neobydlený a tak si zde každý může najít kousek pláže opravdu jen pro sebe.